ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:44

"Bölgedeki kalkınma süreci hızlanacak"


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sağlanacak güven ve huzur ortamı pekiştiği zaman bölgedeki kalkınma sürecinin daha hızlı olacağını, özel sektörlerin bu bölgelere yatırımlarını daha güçlü şekilde göreceklerini söyledi.

Birtakım incelemelerde ve açılışta bulunmak üzere AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu ile birlikte Iğdır’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Iğdır Valiliği makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kalkınma Balanı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada huzur ve güven ortamının da gerçekleşmesi ile kamu yatırımları yanı sıra bu bölgelerde özel sektör yatırımlarının da çok güçlü şekilde görüleceğini söyledi. Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Huzur ortamının sağlanması ile çok daha büyük ölçekli özel yatırımları yoğun bir şekilde buralarda göreceğiz. Biz kalkınmayı ekonomiden ibaret görmüyoruz. Sosyal durum son derece önemli, sosyal boyutun öneminin farkında olarak SOSDES dediğimiz sosyal destek planını bu ilimizde 2010 yılından bu tarafa uyguluyoruz. Kalkınma Bakanlığı olarak bu programı doğrudan hayata geçiriyoruz. Valiliğimiz kanalıyla sivil toplum örgütlerinden, kamu kurumlarından, yerel yönetimlerden bu projeleri alıp değerlendirip uygun projeleri hibe şeklinde destekler veriyoruz. Bu projelerde gençlerimize, hanımlarımıza, engellilere ve dezavantajlı gruplara dönük çok güzel çalışmaları Iğdır'da yönetiyoruz. Bir taraftan DAP dediğimiz Doğu Anadolu Projesi ile 14 ili kapsayan ilimizde çalışmamız yapılmaktadır. Öncelikle hayvancılığa yem bitkilerine dönük somut projelere önem veriyoruz.”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz daha önceleri Türkiye'nin sadece Avrupa'ya baktığını, ama şimdi dört bir tarafa baktığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: "İran’la ticareti artırmaya çalışıyoruz, Kafkaslarla aynı şekilde. Bütün bu çalışmalarımız Iğdır ilimiz için de önemli. İran ile ticaretin gelişmesi bu bölgede ekonomik gelişme açısından önemli. İnşallah bütün bu çabalarımız şu güven ve huzur ortamı ile de pekiştiği zaman, bu bölgelerimizde kalkınma sürecini hep birlikte göreceğiz. Bizler de bu gün bir nebze olsun numunelerini görmüş olacağız.”

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu ise şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi birkaç aydan beri yeni bir süreç başlatıldı. İnşallah ümit ediyoruz bu terör ve şiddet olayları son bulur ve ülkenin her tarafında sıkıntısı çekilen ileri demokrasi ve güven ortamı sağlanmış olur. Güven ortamında ülkemiz daha büyük adımlar atarak daha çok kalkınır. Biz diyoruz ki topyekûn bir kalkınma; batıda ne varsa doğuda da aynı şey olsun. Dengeli ve topyekûn kalkınmayı bu sürecin sonunda hep birlikte gerçekleştirmiş oluruz.”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve beraberinde heyet, Iğdır Valiliği'nin ardından özel bir tekstil fabrikasının açılışını yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER