ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 14:54

Bm’ye Filistin çağrısı

Bmye Filistin çağrısı

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Bu tür saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. Birleşmiş Milletlerin bu konuda adım atması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Başbakanlık Merkez Bina’da TÜSİAD yönetim kurulu üyelerini kabul etti. İşler, kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları sürüyor.

Değerlendirmeniz nedir" sorusuna İşler, "Son günlerde Filistin’de, bölgede, şiddetin artığını görüyoruz. İsrail’in bu şekilde saldırılarda bulunması, orantısız güç kullanması bizim kabul edebileceğimiz bir durum değil. Bunun altını çizmekte fayda görüyorum. Filistin meselesi Türkiye olarak bizim her zaman desteklediğimiz haklı bir dava olarak karşımızda duruyor. Bugün de yine Filistin meselesinde tarafız. Filistin’in haklı mücadelesine her zaman destekleyeceğiz. Birtakım Filistinli, İsrailli gençlerin kaybolması, öldürülmesi bahanesiyle bölgenin kan gölüne çevrilmesi kabul edilebilir bir olay değil. Daha sonra Filistinli gençler de hunharca öldürüldü. Aklı selim tavsiye ediyorum. Bir de son günlerde, Filistin’de iç uzlaşı sağlanmıştı. Bu saldırıların o iç uzlaşıyı da hedef aldığını düşünüyorum. Gece insanların evlerinin bombalanması, askeri hedeflerden daha ziyade kayıpların sivil kesimde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, bu tür saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. Birleşmiş Milletlerin bu konuda adım atması gerektiğini düşünüyoruz" cevabını verdi.

CAFERİ CAMİSİNE SALDIRI

İstanbul Eseryurt’ta özellikle Caferilerin kullandığı bir camiye yönelik yapılan saldırının hatırlatılması üzerine İşler, "Doğrusu bu tür saldırıları bizim tasvip etmemiz mümkün değil. Öncelikle bu saldırıyı kınıyorum. Emniyet güçlerimizin bu saldırıyı yapanları yakalayacaklarını ümit ediyorum. Bu ülke içerisinde geçmişte de birtakım kirli oyunlar oynandı. Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için çeşitli senaryolar ortaya kondu. Şimdi de bu Caferi vatandaşlarımızın ibadet ettikleri caminin kundaklanmasını bizim tasvip etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

"NET ŞEKİLDE ORTAYA KOYDU"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ’Seçilirsem, tarafsız Cumhurbaşkanı olmayacağım’ açıklamasını muhalefet partilerinin eleştirmesine ilişkin bir soru üzerine İşler, "Zaten Sayın Başbakanımız orada konuşmanın devamında da kendisinin neyin tarafı olacağını çok net bir şekilde ortaya koydu. Sayın başbakanımız ’tarafsız olmayacağım’ derken milletin tarafında olacağını, milletle, 77 milyonla birlik ve beraberlik içerisinde olacağını ifade ediyor. Biliyorsunuz, geçmişte Cumhurbaşkanları statükonun tarafıydı. Devletin tarafıydı. Yerine göre baskının tarafıydı ama Sayın Başbakanımız milletin tarafı olacağını çok net şekilde ortaya koydu. İnşallah, 10 Ağustos’tan sonra farklı bir Cumhurbaşkanı profilini Türkiye’de göreceğiz" dedi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER