ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 23:10

''Biz sınırlı bir süre için Meclis'teyiz''


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Mehmet Ali Şahin, komisyonda bugün yaşananlara ilişkin, ''Komisyon'da çok bıktırıcı şekilde, konuyla ilgisi olmayan tartışmaları açmak suretiyle zamanımızın yarısını maalesef Atilla Kart çalmaktadır. Amacının bu süreci tıkamak olduğunu, bir anayasa metninin ortaya çıkmasını engellemek olduğunu artık herkes gördü'' dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şahin, Anayasa Yazım Komisyonu'nun bugünkü toplantısına kendisinin başkanlık yaptığını söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, toplantıda 2 saat süreyle usul tartışması açtığını ifade eden Şahin, daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

''Sayın Başbakan'ın sözlerine cevaplar verdi. Bizim komisyonumuz üretim yapmak için kurulmuş bir komisyondur. Sayın Kart, 2 saat usul tartışması açınca bir türlü görüşeceğimiz maddeye başlayamadık. Diğer gruplar adına bulunan milletvekillerinin isteği de bir an önce maddeye geçilmesi yönündeydi. Maddeyi tartışmaya başladığımızda, Atilla Kart, işi yine sabote etti. 'Usul tartışması açtığımız konu çözümlenmeden bunu görüşemezsiniz' dedi. Baktım ki ilerleme olmuyor, ben de CHP'li milletvekillerinin komisyon çalışmalarını engellediğini tespit ettiğimden, bundan sonra bir çalışma yapılamayacağını gördüğümden, bugünkü oturumu kapattım. Olay bundan ibarettir.''

Kart'ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bugüne kadar tutum ve davranışlarını eleştiren Şahin, şunları söyledi:

''İleride Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun zabıtları incelendiğinde, inceleyenlerde şöyle bir kanaat oluşacağından eminim; Atilla Kart'ın bu komisyonda maddelerle ilgili olmayan, işin özüyle ilgili konuşmaları olmasaydı, herhalde bu anayasa çalışmaları çok daha verimli geçerdi diye düşüneceklerdir. Tutanakları gazeteciler de incelediğinde bu kanaate varacaktır. Çünkü çok bıktırıcı şekilde, konuyla ilgisi olmayan tartışmaları açmak suretiyle zamanımızın yarısını maalesef Atilla Kart çalmaktadır komisyonda. Amacının bu süreci tıkamak olduğu, bir anayasa metninin ortaya çıkmasını engellemek olduğunu artık herkes gördü. O nedenle Sayın Başbakan'ın söylediği gibi, Mart sonuna kadar bir şey çıkarsa ne ala, çıkmazsa biz en fazla sandalyeye ve anayasa teklifi verme gücüne sahip bir parti olarak kendi teklifimizi Meclis Başkanlığı'na sunacağız. Bunda da en büyük vebal CHP'li komisyon üyelerinindir, özellikle Sayın Atilla Kart'ındır.''
    
''Biz sınırlı bir süre için Meclis'teyiz''
    
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında komisyon üyelerinin yarın bir araya geleceğini ifade eden Şahin, ''Ben eminim, Atilla Kart yine aynı şeyleri söyleyecektir. Yarın da bir şey çıkmaz'' dedi.

''Komisyon çalışmaları ne kadar daha bu şekilde devam eder-'' sorusu üzerine Şahin, şunları kaydetti:

''Biz sabırlıyız. Mart ayının sonuna kadar bir metin çıkartmayı zorlayacağız. Umudumuz azalsa da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çalışmaları yapan milletvekillerinin Meclis'te bulunma süreleri sınırlı. Biz 4 yıl için seçildik, 2 yılı, bu yılın ortasında dolacak. Yani bizim Meclis'te bulunuşumuzun önü açık değil ki Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarının önü açık olsun. Biz sınırlı bir süre için Meclis'teyiz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu da kendisine bir süre belirleyerek metin ortaya çıkarmalıdır. Sınırsız zaman dilimine bunu yayarak çalışma yapmak, bu işten bir şey çıkmayacağı gibi bir izlenim verir. O nedenle biz işe başlarken, 2012 yılının sonuna kadar bir metin çıkarmayı hedeflemiştik. Ama çıkmadı, süreyi uzattık. Sayın Meclis Başkanı da '3 aylık süre içinde bir metin ortaya çıkabileceğini düşünüyorum' diye bu süreyi uzattı. Biz, 3 ay daha çalışacağız. Samimiyetle, engelleme yapmadan çalışacağız. Ama bir metin ortaya çıkarsa ne ala, çıkmazsa mutlaka bu millete yeni bir anayasa kazandırmak için iktidar partisi olarak elimizden gelen ne varsa yapacağız.''

Yeni anayasanın bu yasama yılı sonuna çıkıp çıkmayacağına ilişkin soruya da Şahin, ''Haziran'a kadar biraz zor olur. Ekim döneminde ele alınırsa çıkabilir diye değerlendiriyorum'' karşılığını verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER