ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:05

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de:


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "17 Aralık süreci, başarısız darbe girişimi olarak tarihe geçmiştir" dedi.
Işık, partisinin İzmit ilçesindeki restoranda düzenlenen il istişare kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti'nin Kocaeli teşkilatlarının kaliteli ve vizyoner bakış açısıyla kurulduğunu söyledi.
Teşkilatının bu özelliğinin sahada çalışanların işlerini kolaylaştırdığına dikkati çeken Işık, Kocaeli teşkilatlarının Türkiye'de en disiplinli, çalışkan ve örnek teşkilatlardan olduğunu kaydetti.
Işık, kentteki teşkilatların her kategoride Türkiye'de en az ilk üçte yer aldığını dile getirerek, "Şükürler olsun, Cenab-ı Allah pek çok siyasetçiye nasip etmediği güzellikleri bize nasip etti. Türkiye'nin uçurumun kenarından, dünyada sözü dinlenen ülke aşamasına gelmesi sürecini birlikte yaşadık ve buna katkı verdik. Bazen hiçbir resmi görevimiz olmadığı halde gönüllü katkı verdik. Etrafımızda Türkiye'nin güzelliklerini paylaşmanın hazzını yaşadık" şeklinde konuştu.
- "17 Aralık süreci, Türkiye için bir fırsat olacak"
Işık, Türkiye'nin önemli mesafeler kat ettiğini, sıçramanın eşiğinde olduğunu belirtti.
"Bu son olaylar Türkiye için tehdit değil, fırsattır" diyen Işık, şöyle devam etti:
"17 Aralık süreci, Türkiye için tehdit olarak değil, artık Türkiye için fırsat görülmeli çünkü bu sürecin sonunda Türkiye, demokraside ve ekonomide sıçrama yapacak. Bütün bu olaylar bize gösterdi ki her şeyde demokrasinin standartları konusunda daha hassas olmalıyız. Hiçbir grubun ve yapının devleti ele geçirmesine asla müsaade etmemeliyiz. Bu noktada 'bunlar iyi insanlardır, alnı secdeye varan insanlardır, bunlardan memlekete zarar gelmez' gibi rahatlığın içinde bulunmamalıyız.
Bu son olaylar bunu ortaya koydu. Eğitimde istiyoruz ki özel sektörün de sivil toplumun da ağırlığı olsun. Dünyadaki özel öğretimin ortalaması yüzde 10'un üzerindeyken biz de 3,5'larda ama eğitim üzerinden devleti ele geçirme teşebbüsüne de asla müsaade etmeyiz."
Işık, son "vesayet anlayışını" da püskürttüklerini kaydederek, "17 Aralık süreci, başarısız darbe girişimi olarak tarihe geçmiştir. Elbette, bazı artçı sarsıntılar olmuyor değil. Bu süreçte ülkenin ve milletin menfaatine aykırı hareket edenlerin de mutlaka hesap vereceğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.
- "Önceliğimiz temiz siyaset"
AK Parti'nin en önemli önceliğinin temiz siyaset olduğunu dile getiren Işık, bu prensiple çalışmalara devam ettiklerini aktardı.
Işık, kirli siyasetin ülkeyi uçurum noktasına getirdiğini gördüklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Emniyette herkesin kasetini tutup, dinlemelerini bulup, bunlara birtakım montajlar yapıp, her konuşmayı bağlamından çıkarıp, başka konuşmaya ekleyip, insanları baskı altında tutmak... Hiçbir demokratik ülkede, hiçbir iktidarın ve halkın kabulleneceği bir durum değildir. Sayın Başbakanımızın dirayeti sayesinde bunu da aşıyoruz. Belli ki 30 Mart'a kadar belki cumhurbaşkanlığı seçimine kadar, bu tip provokatif hareketler olacak. İnanıyoruz ki milletimizin ferasetiyle bunları aşacağız."
Konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı devam etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER