ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 16:56

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün Konya'da


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bilim merkezleri son derece önemli. İlk yapılanlardan birisinin Konya'da olması bizim için ayrı bir öneme sahip. İnşallah kısa zaman içinde açılışını gerçekleştireceğiz" dedi.

Konya Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret eden Ergün, Konya'da sanayi üretiminin çok önemli yer tuttuğunu söyledi.
Konya'yı herkesin, Türkiye'nin tahıl ambarı olarak gördüğünü ifade eden Ergün, "Konya'nın sanayi kenti olduğunu görmeleri gerekiyor. Bu sanayi şu an daha düşük ve orta teknolojilerle üretim yapıyor. Bunu daha ileri teknolojiye ulaştırmak için üniversiteyle sanayimizi buluşturmamız gerekiyor. Bugün o buluşmayı sağlamış olduk" diye konuştu.
Ergün, teknolojinin doğması için üniversiteyle sanayinin bir araya gelmesi gerektiğini, teknolojinin kendi kendine gelişen bir şey olmadığını dile getirdi.

Konya'nın bilim açısından bir geçmişi olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:
"Bugünkü üniversitelerin durumu gerçekten iyi. Türkiye ortalamasının üzerinde. Bilim merkezleri son derece önemli. İlk yapılanlardan birisinin Konya'da olması bizim için ayrı bir öneme sahip. İnşallah kısa zaman içinde açılışını gerçekleştireceğiz. Yağ, un, şeker var. Niye biz helva yapmıyoruz? Konya, üniversiteleri ve sanayisiyle bu helvayı yapmaya en müsait yerlerden biri. Bizim yaptığımız; bunları bir araya getirmek, heyecanlandırmak, destek ve moral vermek. Arkasına siyasi bir irade koymak. Ekonomik güç gerekiyorsa, ekonomik güç koymak ve bunları başarmak."

Ergün, Konya ve Karaman'ın güneş enerjisi ve kömür rezervleri açısından önemli potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyelden en iyi şekilde yararlanılması gerektiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER