ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 21:57

Bilim insanlarına destek


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "go kart" pistlerini yasal disipline kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sözlü soru önergelerini yanıtlayan Kılıç, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda barınan öğrencilere 10 ay boyunca aylık 201 lira yemek katkısı verildiğini belirtti. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda 309 bin 613 kişiye yemek yardımı yapıldığını ifade eden Kılıç, uygulamayı ciddiyetle sürdürdüklerini vurguladı.

Sakarya'daki bir "go kart" pistinde meydana gelen kazada bir gencin hayatını kaybettiğini anımsatan Kılıç, bu pistlerin açık eğlence yeri statüsünde olduğunu kaydetti. Bu nedenle pistler için herhangi bir bakanlıktan değil, belediyelerden işletme ruhsatı alınması gerektiğini ifade eden Kılıç, "Bu gibi yerlerin disiplin altına alınması yönünde Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nu harekete geçirdik. Sektörün temsilcileriyle görüşmelere başladılar. Gerek olması halinde bu konuyu yasal disipline kavuşturmayı hedefliyoruz" dedi.

Çeşitli illerdeki spor tesisi yatırımları hakkında bilgi veren Kılıç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yurt projelerini anlattı. Kılıç, Türkiye genelinde 184 yurt inşaatının devam ettiğini ve tamamlandığında 100 binden fazla yatak kapasitesi artışı olacağını bildirdi.

Suat Kılıç, 2012-2013 öğretim yılında 1 milyon 304 bin 109 üniversite öğrencisinin burs ve kredi aldığını belirterek, 455 bin kişiye karşılıksız burs verildiğini dile getirdi. Burs uygulamasına senenin 12 ayı devam edildiğinin altını çizen Kılıç, çıkarılan kanunla kredi ödemelerinin işe girme şartına bağlandığını vurguladı. Kılıç, gençlerin haciz takibine maruz kaldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi.

Akdeniz Oyunları

Akdeniz Oyunları'nın bu yıl Mersin'de yapılacağını anımsatan Kılıç, oyunlara 24 ülkeden 32 branşta 5 bin 500 sporcunun katılacağını dile getirdi. "2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları adaylığı öncesindeki vizyon çalışmaları kapsamında Mersin'de ortaya koyduğumuz tablo kayda değerdir" diyen Kılıç, tesislerin 6 ay ile 18 aylık zaman diliminde yetişmesinin "Türk mucizesi" olarak tanımlandığını vurguladı.

Mersinde'ki tesislerin 12'sinin yeni yapıldığını anlatan Kılıç, yeni tesislerin maliyetinin KDV hariç 382 milyon lira, restorasyonla birlikte tüm tesislerin maliyetinin yaklaşık 500 milyon lira olduğunu kaydetti.

Türkiye'de son 10 yılda lisanslı sporcu sayısının yaklaşık 400 binden 4 milyona ulaştığına dikkati çeken Kılıç, Türkiye genelindeki 14 milyon genci, sportif yetenekleri bakımından tarama faaliyetine başlayacaklarını da belirtti.

Dopingle mücadele

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, dopinge "sıfır tolerans" ile yaklaştıklarının altını çizerek, şöyle konuştu:

"Doping yapan bir sporcunun, kanıtlanmış olması kaydıyla, bizim gözümüzde sportif anlamda yeri ve değerinin olması mümkün değil. Profesyonel bir sporcu, antrenör, kulüp, federasyon doping içeren maddelerin neler olduğunu bilmektedir. Hiçbir sporcunun 'bu yiyecekte veya içecekte doping olduğunu bilme şansım yok' deme imkanı yoktur. Kazanılan madalyaların, göndere çekilen bayrağımızın, okunan İstiklal Marşımızın bu kavramla yıpratılmasına gönlümüz de, aklımız da, uygulamalarımız da, kanunlarımız da razı değil. Numuneler alınmakta, lisanslı laboratuvarlara gönderilmekte, gereği harfiyen yerine getirilmektedir. Hiçbir sporcumuz kendini bu konuya alet edemez, etmemelidir. Sporcu ifadesiyle, kullanılan her bir doping, sporcunun kendini tabutuna çaktığı çividir. Dopingli çıkan sporcunun antrenörünün de aynı yaptırıma maruz kalacağı yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Sporcular müsabakalara antrenör nezaretinde hazırlanıyor. Kendi sporcusuna sahip çıkmayan, onunla duygudaş olmayan bir antrenörün Türk sporuna vereceği hizmet yoktur."

Bilim insanlarına destek

Kılıç, TÜBİTAK'ın bilim insanlarına verdiği destek hakkında da bilgi verdi.

TÜBİTAK'ın, 2003 yılında bin 527, 2009'da 18 bin 141, 2012'de 18 bin 424 bilim insanını desteklediğini anlatan Kılıç, geçen yıl araştırmacılara 75 milyon lira burs ve destek aktarıldığını söyledi. Kılıç, 2013'te yaklaşık 20 bin kişiye 122 milyon lira fon kullanıldırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Türk öğrenci ve araştırmacılara yönelik burs programlarına ek olarak, bilimsel etkileşimin gelişimini desteklemek, uluslararası araştırma zincirini geliştirmek ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yurt dışındaki araştırmacıların Türkiye'ye gelmesi için de destek programları yürütüldüğünü anlatan Kılıç, bunlara yurt dışındaki Türk araştırmacıların da katılabileceğini belirtti.

Kılıç, 2012'de konuk araştırmacı programına 400 başvuru yapıldığını, 221 bilim insanına 1 milyon 261 bin lira destek sağlandığını, bunlardan 19'unun Türk bilim insanı olduğunu kaydetti.

Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Diyarbakır Cezaevi'nin, Diyarbakır İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi olmasına dair kanun teklifinin, komisyona havale edilmesinin üzerinden 45 gün geçtiği için doğrudan Genel Kurul gündemine alınması teklifi de reddedildi.

Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER