ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 11:23

Biber gazını yasaklamak için kanun teklifi


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polisin, göz yaşartıcı gaz vaya toz kullanmasını yasaklayan kanun teklifi verdi.
    
Tanrıkulu, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu.
    
Teklif, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkili olan polisin, bu yetki kapsamında kimyasal veya başkaca bir gaz veya toz kullanmasını yasaklıyor.
    
Teklifle, insan sağlığına zararlı olan tüm gaz ve tozların (göz yaşartıcı gazlar dahil olmak üzere) ithalatı veya imalatının da yasaklanması öngörülüyor.
    
Teklifin gerekçesinde, bir çok bireysel veya toplumsal tepki, eylem gibi demokratik hakların kullanıldığı ortamlar ve spor müsabakaları da dahil kolluk kuvvetlerine her tür müdahale imkanının, yasayla tanındığı; yasayla tanınmamış olanlar ise uygulamada sürekli olarak artarak yoğunlaştığı belirtildi.
    
Gerekçede, ''Özellikle de biber gazı olarak adlandırılan kimyasal gazların kolluk kuvvetlerince her ortamda ve orantısız güç olarak kullanıldığı bir gerçektir. İnsan sağlığına açıkça zarar veren, kullanım şartları ve yetkileri herhangi bir sınıra tabi olmadan kullanılan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da Türkiye aleyhine verilen kararlar sonrasında anılan kimyasal gazların kullanımının yasaklanması artık zorunlu hale gelmiştir'' denildi.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER