ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 20:48

"Biber gazı faydalı mı"


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinin görüşmeleri sürüyor.
    
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, bakanların konuşmasında bir yılı değil 10 yıllık süreyi ele almalarını eleştirdi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ''Biber gazı sağlığa faydalı mı zararlı mı-'' diye sordu.
    
Ayaydın'ın konuşmasına başlamasından sonra AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün'ün ''siz de 10 yıl öncesinden başladınız'' sözleri üzerine, Ayaydın, ''Bakan 10 yıldan bahsettiğine göre ben de konuşmamı 10 yıla göre yapacağım. Sabah 4.30'a kadar katkı vermek için konuşma hazırlıyoruz, karşılaştığımız muameleye bak'' dedi.
    
Ayaydın, AK Parti döneminde sağlık politikalarının ve uygulamalarının geçmiş dönemden koparak bambaşka mecraya girdiğini ifade etti.
    
Ayaydın, tam gün uygulamasıyla, nitelikli akademik personelin üniversiteden örtülü olarak kovulmak istendiğini öne sürdü.
    
     Süre tartışması
    
Komisyonda konuşma süreleriyle ilgili tartışma da yaşandı.
    
Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, milletvekillerine süre konusunda tolerans gösterdiğini bunun karşılığında hükümete de bu toleransı gösterdiğini ifade etti.
    
CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, konuşma sürelerinin komisyon üyeleri için 20'şer dakika, dışarıdan gelen milletvekilleri için 10'ar dakika olması önerisini getirdi.
    
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ''Öncelikle bizim sağlığımızı koruyamıyorsunuz. Bir insan maksimum günde kaç saat çalışabilir- Hele bu arka arkaya bir ay oluyorsa. Milletvekillerinin sağlığını korumakla yükümlüsünüz. Bu kadar uzun çalışmak doğru değil'' dedi.
    
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'un Milli Savunma Bakanlığı bütçesine ilişkin eleştirisi üzerine, ''Milli Savunma Bakanlığı tüm bütçesini sizin bölgeye ayırıyor'' diye laf attı.
    
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun, ikram ettiğini Malatya kayısıları için teşekkür ederken, ''İkram ettiğiniz her şey çok güzeldi ama biber gazını da sayenizde tatmış olduk'' dedi.
    
BDP'li Kurt da Baloğlu'na ''Biz sayenizde sürekli tadıyoruz'' karşılığını verdi.
    
     ''Biber gazı faydalı mı''
    
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ''Biber gazı sağlığa faydalı mı zararlı mı-'' diye sordu.
    
Son görüşmelere bakıldığı zaman Meclis'te çalışma saatlerinin insan kapasitesinin üstünde olduğunu ifade eden Kaplan, ''Uludere'de 34 yurttaşımız katledirilirken doktorlar, ambulanslar niye zamanında gelmedi-'' sorusunu da yöneltti.
    
Kaplan, Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinin artışının yeterli olmadığını savundu.
    
CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, ''Performans sistemi, haktan, adaletten uzak olmasının yanında vatandaşı soyan, eli vatandaşın cebinde olan, vatandaşı para kaynağı gibi gören hekimlerin önünü açmış, onların zaten yıllardır yaptıklarını legalleştirmiştir'' dedi.
    
Çetin, sağlıkta herkesi memnun eden değişimlerin performans sistemi nedeniyle ''kısır kaldığını'' öne sürdü.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER