ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:41

'Benim Çocuğum' Meclis'te gösterilsin


 CHP'li 3 milletvekili, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten, lezbiyen, gay, biseksüel, transgender (LGBT) bireylerin ailelerinin hikayelerinin anlatıldığı ''Benim Çocuğum'' belgeselinin Meclis'te de gösterilmesini isteyecek.
     CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Binnaz Toprak'la birlikte Meclis Başkanı Çiçek'ten, LGBT bireylerin ailelerinin hikayelerinin anlatıldığı ''Benim Çocuğum'' belgeselinin Meclis'te gösterilmesini talep edeceklerini söyledi.
     Uzun metrajlı belgeselin bir çok yerde vizyona girdiğini belirten Erdemir, ''Çok olumlu geri dönüşler oldu'' dedi. Erdemir, belgeselde cinsel eğilimi ve cinsiyet kimliği farklı çocukların anne ve babalarının konuştuğunu ve yaşadıkları süreçleri anlattıklarını kaydetti.
     Erdemir, ''Biz bu belgeseli niye önemsiyoruz- Bu belgesel, Türkiye'de yeni bir anlayışın geliştirilmesi, duygudaşlık kurulması, LGBT bireylerin yaşadıkları sıkıntıların daha iyi anlaşılması için çok öğretici ve pedagojik yönü olan bir film. Biz inanıyoruz ki TBMM mensupları da bu belgeseli izleyebilirlerse, bu aileler ve onların çocukları ile ilgili duygudaşlık geliştirebilirlerse Türkiye'de yasama süreçlerine bunun katkısı olacaktır'' dedi.
     Ailelerin iki talebi olduğunu belirten Erdemir, ''Birincisi, yeni Anayasa sürecinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramlarının kullanılarak güvence altına alınmasını; eşit yurttaşlık haklarının ve ayrımcılığa karşı korunma haklarının belirtilmesini istiyorlar. İkincisi de bu bireylere yönelik çok sayıda nefret suçu işleniyor Türkiye'de. Nefret Suçları Yasası'nın çıkarılarak, cinsel kimliği farklı bireylerin de güvence altına alınmasını talep ediyorlar'' diye konuştu.
     Erdemir, bu belgeselin konuyla ilgili yasama sürecine olumlu katkı vereceğini ifade ederek, Nefret Suçları Yasa kampanyasını destekleyen, cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği kavramlarının Anayasa'ya girmesini destekleyen milletvekilleri olarak bu süreci Meclis'te takip edeceklerini kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER