ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 17:23

"Ben terörist değil, derin devletin mağduruyum "


 BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, terörist olmadığını belirterek, derin devletin mağduru olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da bazı basın mensuplarıyla bir araya gelen Kışanak, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Kışanak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın 'Koklaştılar, sarıldılar' sözüyle ilgili "Ne yapmışım, sadece insani bir davranış göstermişim. Karşılaştığım insanla merhabalaşmışım.” ifadesini kullandı.

Kışanak, şunları söyledi: “5 -6 aydır bana karşı sistemli, belli bir merkezden yönetilen siyasi linç operasyonu yürütülüyor. Derin devletin, tekçi zihniyetin mağduruyum. Hayatımın tamamı böyle geçti. Ben terörist değilim. Devlet mağduruyum. Hayat hikayem böyledir. Diyarbakır cezaevinde işkence görürken de, gazetecilik yaptığım yıllarda da en yakınımdaki insanları kaybettim. 18 yaşındaki Ferhat Tepe‘ye 'Bitlis’e gitme, risklidir' dedim. Gitti katlettiler. Kemal Kılıç’ı, arkadaşını katlettiler. Çalıştığım gazeteyi bombaladılar. Birkaç saat farkla ölümden döndüm. Ben devlet terörünü sonuna kadar yaşamış bir insanım. Ben hiçbir zaman terörist olmadım, terör uzantısı da olmadım. Ama ortada bir devlet terörü var. 28 Şubat darbesi manşeti atmış kişiyim. Böyle bir siyasi linç, tahrik eden yaklaşım asla ve asla kabul edilemez. Bunu yapanlar erkek diliyle konuşuyorlar. Cinsiyetçiler. Uyarıyorum. Ya benim adımı ağızlarına almasınlar, ya da doğru düzgün konuşsunlar. Bu kadar aşağılanmayı, cinsiyetçi küçümseyen bir dili kabul etmeyeceğim. Böyle devam ederlerse, aynı dille kendilerine cevap vereceğim. Ne yapmışım, sadece insani bir davranış göstermişim. Karşılaştığım insanla merhabalaşmışım.”

        "BDP KURUMSAL OLARAK MUHATAP ALINMALI"

Sorumluluk almaya hazır olduklarını belirten Kışanak, sürecin ilerletilmesi konusunda katkı yapmaya hazır olduklarını hükümete bildirdiklerini belirtti. Kışanak, şöyle devam etti: “Bizim beklentimiz AKP hükümetinin BDP’yi kurumsal olarak muhatap alması ve bizimle temas kurmasıdır. Ne yazık ki şimdiye kadar böyle bir yaklaşım olmadı. Başbakan, medya üzerinden mesaj vermeyi tercih etti. Bu bir diyalog yolu değildir. Bu yaklaşımla diyalog kurmak ve olumlu sonuç almak mümkün değildir. Halen de aynı tutumu sürdürüyor. Kamuoyunu medya üzerinden yönlendiriyor. Bizi de medya üzerinden cevap vermeye zorluyor. Milletvekillerimizin tamamı bu sürecin olumlu ilerlemesi için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Adaya gidecekler arasında ayrım yapılmasını doğru bulmuyoruz. Kurumsal olarak destek alınmazsa, süreci güçlü bir şekilde ilerletme konusunda BDP’nin gücü, enerjisi heba edilmiş olur. Bunu engellemeye çalışmak negatif bir tutumdur. En kısa zamanda bu durumu değerlendireceğiz. AKP’ye sesleniyorum: Gerçek anlamda bir barış ve müzakere istiyorlarsa BDP’yi kurumsal olarak muhatap almaya davet ediyorum. Hükümetin yanlışlarına rağmen, asla ve asla bu süreçte bir eksiklik olmasına izin vermeyiz. Bu süreci tartışıp olumlu bir katkı nasıl yapabiliriz, önümüzdeki günlerde partinin yetkili kurullarında tartışacağız. Hükümeti sorumlu ve ciddi yaklaşmaya, BDP’nin kurumsal kimliğini ciddiye almaya ve muhatap almaya davet ediyorum. Bugüne kadar bize gelen resmi bir talep yoktur. Tartışmaları medya üzerinden yürütüyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER