ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 22:28

"Belçika'daki vatandaşlarımız, kapılarının yanı başında oy kullanabilecekler"


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "İster zorunlu olsun, ister 367'nin üzerinde olsun her halükarda yeni anayasa halk oylamasından sonra yürürlüğe girecektir" dedi.
     Bozdağ, Belçika Başbakan Yardımcısı Joelle Milquet ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin 2014 yılında üç seçimin bir arada olup olmamasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Bozdağ, 2014'te mahalli idareler ile cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını, Anayasa Uzlaşma Komisyonununda da uzlaşma olursa bir halk oylamasının yapılacağını söyledi.
     Anayasa Uzlaşma Komisyonunda uzlaşma sağlanamazsa Meclis'te üçlü ya da ikili uzlaşmanın aranacağını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:
     "Üçlü uzlaşma olursa yine referandum olacaktır, ikili bir uzlaşma olursa yine böyle bir netice ortaya çıkacaktır. Diyelim ikili bir uzlaşma olmadı o zaman 330'un üzerinde bir netice çıkarsa yine referandumla yeni anayasa milletimizin önüne çıkacaktır. Her 3 ihtimalde de 367''yi bulsa da bulmasa da yeni anayasanın halk oylamasından geçmesi gerektiği konusunu biz defalarca ifade ettik. Buradan baktığımız zaman daha önce yaptığımız açıklamaların benzeri bir açıklamadır. Diyelim CHP veya MHP olsak 367'nin üzerinde oluyor, ama yine halk oylaması lazım, Uzlaşma Komisyonu çıkarsa yine halk oylaması lazım, BDP ile olunduğunda zaten 367'nin altında zorunlu bir halk oylaması lazım, İster zorunlu olsun, ister 367'nin üzerinde olsun her halükarda yeni anayasa halk oylamasından sonra yürürlüğe girecektir. Bu noktada açıklamalarımız esasında yeni bir şey değil, daha önceki yapılanların tekrarı. Yeni olan bunun 2014'te olabilme ihtimalidir."
     Gelecek yıl üç seçimin yapılacak olması nedeniyle herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını vurgulayan Bozdağ, Türkiye daha önce de aynı anda milletvekili seçimi ile mahalli idareler seçimini birlikte yaptı ve büyük başarıyla seçim yapılabildi. Bir de bu açıklama bir ihtimali gündeme getiren bir açıklama. Bu şekilde neticelenecek değil, böyle bir ihtimal de gündemde var, bu da olabilir şeklinde bir değerlendirmedir" dedi.
     Bozdağ, cumhurbaşkanı seçimiyle referandumun aynı sandıkta olma ihtimali olup olmadığının sorulması üzerine, "Ben böyle bir ihtimali şu anda görmüyorum" dedi.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçim tartışmalarının gündemi değiştirmek için çıkartıldığına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu konuşuyor, çok da konuşuyor. Söyleyecek fazla bir şey yok. Konuşsun bakalım" ifadesini kullandı.
    
"Belçika'daki vatandaşlarımız, kapılarının yanı başında oy kullanabilecekler"
    
     Belçika'daki temaslarıyla ilgili de açıklamalar yapan Bozdağ, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.
     Aile ataşeliklerinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğine dikkati çeken Bozdağ, "Aile müşavirliklerinin kurulacak olması vatandaşlar arasında büyük bir memnuniyet yarattı. Orada yerelde yaşadıkları sorunları var. Onlara dair bizim aldığımız bilgiler var. O çerçevede de bizim çalışmalarımız olacak. Onların dertlerini biz zaten kendi derdimiz olarak kabul ediyoruz" diye konuştu.
     Belçika'daki temaslarında seçimlerde oy kullanma konusunun gündeme geldiğini bildiren Bozdağ, şöyle devam etti:
     "Belçika hükümeti oy kullanma konusunda mahallelerde sandık kurulmasına izin veren bir yaklaşım ortaya koydu. Dolayısıyla Belçika'daki vatandaşlarımız hemen kapılarının yanı başında oy kullanma imkanı bulacaklardır. Diğer ülkelerle ilgili çalımalar da sürüyor ama Belçika'da seçim açısından herhangi bir sıkıntı şu anda gözükmüyor. Ondan dolayı büyük bir memnuniyet var."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER