ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 22:01

Bekir Bozdağ'dan Mısır'a sessiz kalan BM ve AB'ye tepki


Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklama ile Mısır’da yaşananlara tepki gösterilmesinin ardından bir başka tepki de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi. Mısır'daki yönetimin masum insanlara yaptığı eylemlerin insanlık suçu olduğunu söyleyen Bozdağ, "Mısır'da ilgili olanlarla sadece Mısır halkı, Mısır'daki partiler, Mısır'daki insanlar demokrasi ve insan hakları sınavından geçmiyor. Bütün dünya Mısır'da olup bitenler nedeniyle insan hakları ve demokrasi sınavından geçmektedir" ifadelerini kullandı. Birleşmiş Millletler ve Avrupa Birliği gibi kurumları sessiz kalmakla suçlayan Bozdağ, “Uluslararası toplumu, bu işe müdahale etme imkanı olan her kesimi, Mısır'da yaşanan katliamlar ve işlenen insanlık suçları karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet ediyoruz." diye ekledi.

Başbakanlık Merkez Bina’da gazetecilere açıklamada bulunan Bekir Bozdağ, Mısır'da yaşanan katliamları şiddetle kınadıklarını vurguladı. Bozdağ, "Demokrasiden, insan haklarından, hukuktan yana tavır almayan gerek batı ülkeleri, gerek AB, gerek BM, gerek İslam İşbirliği Teşkilatı, gerek İslam ülkelerinin önemli bir kısmının tutumları Mısır'daki darbeci yöneticileri cesaretlendirmiş ve onların eylemlerinin katliama dönüşmesine zemin hazırlamıştır.” diye konuştu.

Bozdağ, tepkisini şöyle sürdürdü: “Birinci katliam olduğu zaman susuldu, şimdi ikinci katliam oldu, yine uluslararası toplum suskunluğunu korumaktadır. Buradan soruyorum; nerede AB, nerede BM, nerede demokrasi ve insan hakları dersini herkese veren, herkese üstten bakan Avrupa ülkeleri, nerede İslam ülkeleri, nerede bu hadise karşısında sesini yükseltmesi gerekirken yükseltmeyenler?”
Mısır'da yaşanan bu katliamdan birinci olarak darbeci Mısır yönetimi ve onun emriyle keskin nişancı olarak veya hedef gözetmeden masum insanlara ateş etme emrini verenlerin sorumlu olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı, “Ancak bu hadiselerin önlenmesi gücüne sahip olup da önlenmesi için hareket etmeyenler de tarih önünde de Allah önünde de bu olup bitenlerden dolayı mesuldürler. O yüzden uluslararası toplumu, bu işe müdahale etme imkanı olan her kesimi Mısır'da yaşanan katliamlar ve işlenen insanlık suçları karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Mısır'da yaşananlar nedeniyle sadece Mısır halkının, Mısır'daki partilerin ve Mısır'daki insanların değil, bütün dünyanın insan hakları ve demokrasi sınavından geçmekte olduğunu Söyleyen Bozdağ, birçok uluslararası toplum ve ülkenin bu sınavdan geçemediğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Mısır'daki darbeci yönetim umarız ki, bu hadiselere artık son verir ve ortamı daha kötü hale sevk edecek eylemlerden kaçınır. Bunun için de mutlaka (Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed) Mursi'nin serbest bırakılması, tutukluların serbest bırakılması ve oradaki insanların taleplerinin dikkate alınması son derece önemlidir. Bunlar insanlığa karşı suçlardır, uluslararası toplum da gereken tavrı ortaya koymalıdır. Bu anlamda bir tavır ortaya konulmazsa korkarız ki, Mısır'da başka sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bütün bunları önleme gücü ve kuvveti olan ülkelerin vakit geçirmeden net tavırlar ortaya koymasına ihtiyaç vardır. Bu katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Mısır halkına da geçmiş olsun, diyorum.” dedi.

TAVRI NET TEK ÜLKE TÜRKİYE'DİR

AB'nin bir taraftan tarafları itidale davet ederken, keskin nişancıların da masum insanları öldürdüğünü söyleyen Bozdağ, “Ramazan ayında bir sabaha karşı böyle bir ortamda bunlar yapılıyor, bunlar karşısında itidal çağrısında öte söylenecek sözlerin olduğunu düşünüyoruz. Gerek AB'den, gerek BM'den baktığınız zaman kamuoyunu rahatlatacak bir tavır ortaya koyulmamıştır. Tavrı net olan tek ülke Türkiye'dir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER