ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 16:51

BDP'nin, Öcalan'ın mesajı ile ilgili açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, BDP'nin, İmralı Adası'ndaki görüşmenin ardından terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kamuoyuna duyurulmasını istediği mesajı açıklamasına ilişkin, "Kimin ne açıklama yaptığından ziyade Türkiye'de barışın ve kardeşliğin devam edip etmediği, huzur ortamının yaygınlaşıp yaygınlaşmadığı, huzurun kök salıp salmadığı son derece önemlidir" dedi.
Bursa'da, Atatürk Caddesi'ndeki tarihi Valilik binasında düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Çelik, buradan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, bir gazetecinin, BDP'nin, Öcalan'ın kamuoyuna duyurulmasını istediği mesajı açıkladığını hatırlatması üzerine, Kurban Bayramı'nda Türkiye'nin huzur, barış ve kardeşlik ikliminde bulunmasının son derece önemli olduğunu söyledi.
Bir bayramın huzur içinde karşılandığını dile getiren Çelik, "İnşallah bu huzur ve kardeşlik ortamı devam eder. Bölgemizde, dünyada, Ortadoğu'da olup bitenlere baktığınız zaman yapabileceğimiz tek şey; buradan bölge halklarına da bölge ülkelerine de huzur, barış temennilerimizi iletmek" diye konuştu.
Çelik, uzun yıllar terörle mücadele eden Türkiye'nin, bugün kardeşlik ve barış çerçevesinde geldiği noktanın önemli olduğunu anlattı.
Bölge halkının, çözüm sürecinden memnun olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:
"Kimin ne açıklama yaptığından ziyade Türkiye'de barışın ve kardeşliğin devam edip etmediği, huzur ortamının yaygınlaşıp yaygınlaşmadığı, huzurun kök salıp salmadığı son derece önemlidir. Bu çerçevede devletin kurumları ve siyasi erk olarak sorumlu yetkililerin yaptığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Netice; burada kan akmaması, Türkiye'nin, enerjisini içeride tüketmemesidir. Bu çerçevedeki gelişmeleri böyle değerlendirmek doğru olur. Yoksa bunları kişilere has, bir siyasi partinin yapacağı toplantı veya yapılması istenen toplantılar şeklinde değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. İmralı'dan söylenen, verilen bu anlamdaki mesajlar ne içeriyor? Bunlar da bizim birinci derece gündemimizde olan hadise değildir. Bizim gündemimizde olan hadise; adeta kardeşler arasında yaşanan bu çatışma anlayışından Türkiye'nin kurtarılmasıdır ki aklı selim hakim, aklı selim devam ediyor. Süreçten memnun bölge halkının yanında, bu süreci yöneten özellikle iktidarda bu irade var. Bu barış ve huzur ortamı inşallah devam edecek."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER