ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:39

BDP'li vekil kendini savundu


BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde dün yaşanan olaylarda silahına yeltenmediğini ileri sürerek, ''Ancak silaha yeltenseydim, çıkarır, hedefi de gözetler, gözünün ortasına çakardım'' dedi.

Binici, partisinin Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Viranşehir'deki olaylarda polise silah çekmek isterken basında fotoğraflarının yayımlandığına ilişkin bir soruya, Binici, şu cevabı verdi:

''Güvenlik güçleriyle görüşmeye giderken üzerimize gaz bombaları atıldı. Benim orada refleksim oldu, doğrudur. Ama silah çekmedim. Çektiğim takdirde, hedef gözeterek atardım. Çünkü nefsi müdafaaya giriyor. Eğer orada bile bile gaz bombalarına karşı dikilip ölmeyi beklersem, o benim için çok büyük bir eksikliktir. Ne demek oluyor- Halkın seçilmiş iradelerine polis durup dururken gaz sıkacak. Silaha yeltenmedim. Ancak silaha yeltenseydim, çıkarır, hedefi de gözetler, gözünün ortasına da çakardım. Çektiğim an vururdum, hiç göz yaşına da bakmazdım. Benim üzerimde 24 saat silah var. Can güvenliğimi sağlayamıyorum bu ülkede.''
     BDP grup Başkanvekili Pervin Buldan da Belediye Kültür Merkezi'nin bahçesinde halkla bir araya geldiklerini belirterek, bu arada polisin, hiçbir neden yokken, özellikle milletvekillerinin bulunduğu bölüme gaz bombası atığını ileri sürdü. Bunun üzerine halkın dağıldığını ve kendilerinin de binaya girdiklerini anlatan Buldan, binanın içine de gaz bombaları atıldığını iddia etti.
     Bir süre sonra, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile birlikte ''neden müdahalede bulunduklarını sormak için'' güvenlik güçlerine yaklaşmaya çalıştıklarını belirten Buldan, Kışanak ve diğer milletvekillerinin hedef alınarak yine gaz bombası atıldığını savundu.
    
''ÜLKE BİR KAN GÖLÜNE ÇEVRİLECEKTİ''
    
     Etkinlik öncesinde İçişleri Bakanı Muammer Güler de dahil olmak üzere yetkililere, böyle bir etkinliğin yapılacağına dair bilgi verdiklerini, buna rağmen müdahale edildiğini ifade eden Buldan, kendilerine atıldığını iddia ettiği bir gaz bombasını da göstererek, ''Eş Başkanımız (Kışanak) ya da herhangi bir milletvekili dün yaralanmış olsaydı, bugün bu ülkede hiç kimse rahat hareket edemeyecekti. Bu ülke bir kan gölüne çevrilecekti'' dedi. Buldan, olayla ilgili olan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
     Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Buldan, İmralı ziyaretine ilişkin kendilerine resmi bir bilgi iletilmediğini, bu konuda Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşmelerde bulunduklarını, heyetin içinde eş başkanlarının olmasını istediklerini belirtti.
     Buldan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, İmralı görüşmeleri için, ''Sürecin içinde hükümetimiz yok'' şeklindeki ifadesinin hatırlatılması üzerine, ''Görüşmeyi sağlayan, heyetlerin oluşmasına karar veren merci Adalet Bakanı ise demek ki hükümet bu işin içende'' dedi.
     Buldan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in, öldürülen PKK'lılar için ''Hepsi benim çocuğum'' ifadesine ilişkin, ''Zaman zaman bu tür açıklamaları duyuyoruz. İnsani bir açıklama. İnşallah cezalandırılmaz'' diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER