ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:07

BDP’li Tuncel, ‘işaretlemeleri’ sordu


BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Adıyaman'da kapıların işaretlenmesi hakkında İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

    Sebahat Tuncel, 2012 senesinde basına da yansıyan Adıyaman ve Malatya’da Alevi ve Kürt vatandaşların evlerine işaretlemelerin yapılması ve tehdit edilmesi basına yansıdığını hatırlatarak, “Bu olaylar münferit olarak değerlendirilip, emniyet güçleri tarafından olayın provokasyon olabileceği üzerinde durulmamıştır. Ancak benzer bir olay, Adıyaman’da Kürtlerin ve Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Kayapınar Mahallesi'nde, partimizin bulunduğu binada ve sivil toplum örgütlerinin binalarında bulunan işaretlemelerle tekrar yaşanmıştır. 2 Mart 2013 tarihinde BDP, Kurdi-Der ve Pir Sultan Abdal Derneği Şubesi'nin bulunduğu binaların giriş kapısına '3 hilal' simgesi yapıldığı kurumda çalışanlar tarafından görülmüştür ve işaretlenmeler basına da yansımıştır. “dedi.

    BDP il binasının dış tarafında bulunan duvarında ise 'ensenizdeyiz' yazısı görüldüğü ifade eden Tuncel, yaşanan bazı olayları da sıralayarak “Adıyaman Valisi'nin basına yansıyan ifadesine göre olayın provokasyon olabileceği yönünde bir açıklama yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

    Tuncel, duruma ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na 4 soru içeren önerge verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER