ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 14:40

BDP’li Sakık: "50 günlük süreç heba edildi"


BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, İmralı’ya gidecek isimlerle ilgili 50 günlük bir sürecin heba edildiğini belirterek, “Buna hakkımız yok. Toplumda oluşan bu iklimi daha da çok büyütebiliriz. Bu coğrafyada barış olgunlaştı.” dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmralı’ya gidecek isimler ile ilgili bir sorun olup olmadığının sorulması üzerine Sakık, “Bize şu ana kadar ulaşan bir bilgi yok. Birkaç gündür bu konudaki görüşme ve temaslar devam ediyor. Ancak resmi bir başvurumuz yok. “ dedi. İsimler üzerinde hükümetin bir çekincesi olmamasını umut ettiğini söyleyen Sakık, “Sürece kurumsal olarak katkı sunmak istiyoruz. Bu noktada BDP’nin önemli bir aktör olduğu ortada. Yapılan anketlerde de BDP’nin sürece katkı sunması konusunda ciddi bir eğilim var.” diye konuştu. 50 günlük bir sürecin heba edildiğini söyleyen Sakık, “Buna hakkımız yok. Toplumda oluşan bu iklimi daha da çok büyütebiliriz. Bu coğrafyada barış olgunlaştı. Herkes barışın bir an önce inşa edilmesi için çaba sarf ediyor. İç kamuoyunda ve uluslar arası arenada da ciddi destekler var.” dedi. Mücadeleden müzakereye dönüşen sürecin uluslararası kamuoyundan da destek aldığını ifade eden Sakık, “İç kamuoyunda da ciddi bir destek varsa, 'şu gitti bu gitti' ile uğraşmak yerine, somut adımlar atmalıyız. Bir an önce gidilmeli, konuşulmalıdır. Silahlara veda edilecek ise bizim heba edilecek bir tek saatimiz bile yok. Biz böyle bakıyoruz.” şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin, “Ne bekleniyor?” şeklideki sözleri üzerine Sakık, “Biz olup bitenlerden çok fazla bilgi sahibi değiliz. Neler konuşuldu, neler tartışıldı? İlk önce gidecek heyetimiz oradaki görüşmelerin, konuşmaların ne olduğunu, nasıl bir yol haritasının olduğunu, hangi projeler üzerinde anlaşma sağlandığı konusunda bir bilgi sahibi olacağız. Bilgi sahibi olduktan sonra kamuoyunu bilgilendirme şansımız olacak. O nedenle gidişi çok önemsiyoruz. Çünkü 4-5 aylık bir görüşmenin olduğunu biliyoruz. Bu 4-5 aylık görüşmelerde önemli şeylerin de konuşulduğu düşünüyoruz. Ama ne yazık ki, ne biz ne de Türkiye halkları bu konuşmalardan bilgi sahibi değil.” dedi.

Sakık şöyle devam etti: “Barış sürecine kim ki engel olursa, PKK'de engel olursa, elimiz yakasında olacaktır sözümün devamı da var. Geçmişten bugüne kadar şu söylenirdi. Tüm barış süreçlerinde tek taraflı bir mahkumiyet çıkardı. PKK yaptı, PKK etti, PKK samimi değil… O yüzden bu görüşmelerin büyük kısmının şeffaf olması gerektiğini düşünüyoruz. Gerçekten böyle bir proje varsa ve PKK engelse, biz PKK’nın yakasına da yapışırız. Ama sizin bir projeniz yoksa, geçmişten bugüne kadar denenen yol ve yöntemlerle bir tasfiye etmek, Kürt sorununu çözmek yerine PKK’yi çözmeye çalışmaksa biz ve Türkiye halkları bu süreci götürenlerin yakasına yapışmalıdır. Kürt sorunu, bir terör sorunu değil bir hak hukuk ve adalet sorunudur.

Bu pencereden bakılırsa sorunun çözümü ile ilgili yol alabiliriz. Yoksa siz silahlı hareketi yok ederseniz, Kürtler farklı alanlarda mücadelesini sürdürürler. Bu mücadele sadece PKK ile başlayan bir mücadele değil. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar, 29. isyan diyorlar. Diliyoruz artık bu saatten sonra isyanlar değil, silahlar tamamen susar. Silahlara veda edilecek bir proje ile Kürtler de bu coğrafyada zaten kaderlerini Türkiye halkları ile birleştirmiş, ortak bir vatan şiarı ile yaşamak istiyorlar, demokrasi istiyorlar, yasada, anayasada kendisini görmek istiyor. Bu bir lütuf da değil.”
Sakık, barışın önünde kimsenin duruş sergileme şansı olmadığını aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER