ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Şubat 2013 Pazar 20:11

BDP’li Kışanak hedeflerini açıkladı

BDPli Kışanak hedeflerini açıkladı

BDP Kepez İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden Kışanak, orada bulanan kapalı pazarda kendisini karşılayan BDP’lilere seslendi.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “Bizim çetrefilli, zor, anlaşılmaz, karmaşık bir yolumuz yok. Dümdüz bir yolumuz var, o da demokratik cumhuriyet, özerk Kürdistan’dır.” dedi.

BDP Kepez İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden Kışanak, yine orada bulanan kapalı pazarda kendisini karşılayan BDP’lilere seslendi. Mücadelelerinin büyük teorilere ihtiyaç duyan bir dava olmadığını dile getiren Kışanak, “Bir halkın özgürlük davası, bu kadar basit. Soruyoruz bu halkla barışmak istiyor musunuz, bu halkın kimliğini kabul edecek misiniz, bu halkın kültürüne saygı gösterecek misiniz, bu halkın dilinin önüne konulan engeli kaldıracak mısınız? Sorular bu kadar yalın, cevabı da bu kadar kolaydır. Ya evet diyeceksiniz, ya da hayır diyeceksiniz. Niye medya üzerinden bin bir spekülasyon yaratıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Demokrasi sürecine ortak olmak istediklerini kaydeden Gültan Kışanak, ne olursa olsun yollarından dönmeyeceklerini söyledi. Kışanak, “Biz yine demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı getirmek için en güçlü direnişi ve en güçlü örgütlü mücadeleyi sürdüreceğiz. Herkes bunu böyle bilip, hesabını kitabını doğru yapacak.” dedi.

21. yüzyılda tek bir merkezden, tek bir kişinin ülkeyi yönetemeyeceğini ifade eden Kışanak, yetkilerin bölgelere ayrılmasını istedi. Yapıcı, barışçı ve demokratik bir anayasa çalışmasına her zaman destek vereceklerini bildiren Kışanak, halka bir barış anayasası armağan etmek istediklerini vurguladı.
        
Suriye’deki sorunlara da değinen Gültan Kışanak, “Demokratik bir Suriye’nin inşası için en güçlü katkıyı Suriye Kürdistanı’ndaki halkımız yapmıştır.” dedi.

CHP’li Birgül Ayman Güler’in söylemlerinin ırkçı olduğunu belirten Kışanak, “Bir CHP milletvekili ‘Kürtlerle Türkler eşit olamaz’ dedi. Sizin neyiniz bizden fazla? Kulaklarınız mı bizden fazla, niye sizle biz eşit olamıyoruz?” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER