ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 11:14

BDP’li kadınlar, açlık grevine destek çağrısı yaptı


BDP’li kadınlar, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın, Nusaybin-Qamişlo arasındaki sınır hattında örülmeye başlanan ‘utanç duvarı’nı protesto etmek amacıyla başlattığı ölüm orucuna destek verme çağrısı yaptı.

BDP Kadın Meclisleri yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, Kuzey Kürdistan ile Rojava’daki Kürt halkının birliğini kırmak için sınıra ördüğünü iddia edilen utanç duvarına tepki gösterdi. Türkiye’nin en büyük korkusu olan bölünme korkusunun, aslında böldüğü toprakların ve halkların tekrar bir araya gelme ve birleşme korkusu olduğu öne sürülen açıklamada,
"Kürt halkını birbirinden ayırmak, Kürtlerin ulusal ve siyasal birliğini kırmak için keyfi sınırlar çizilmiş ve Kürdistan toprakları mayın tarlalarına dönüştürülmüştür. Bu politikasındaki bütün ba-şarısızlığına rağmen devlet zihniyeti, artık sınırların iyice anlamsızlaştığı, sınır koymak için örülen bütün utanç duvarlarının halklar nezdinde mahkûm edilip yıkıldığı, mayınlı arazilerin temizlendiği 21. yüzyılda, mayınlı arazilerle, tel örgülerle ve beton duvarlarla çağdışı uygulamalarında ısrarcı davranmaktadır. Bu çağdışı uygulamanın son örneği, hükümetin Kuzey Kürdistan ile Rojava’daki Kürt halkının birliğini kırmak için sınıra ördüğü utanç duvarıdır. Çeteci silahlı gruplara açılan sınırlar, sivil halkın iletişimi kesmek ve insani yardımı engellemek için beton duvarlarla kapatılmaktadır. Kürt halkı asla kabul etmediği bu duvarları protesto etmek için can güvenliklerini tehlikeye atarak mayınlı arazilere yürümektedir. Nusaybin Belediye Başkanımız Ayşe Gökkan’ın Nusaybin-Qamişlo arasındaki sınır hattında örül-meye başlanan bu "utanç duvarı"nı protesto etmek amacıyla bedenini bir direniş alanına dönüştür-düğü ölüm orucu 4. gününe girmiştir. Ayşe Gökkan’ın sağlık durumunun kötüye gitmeye başlamasına ve tüm halkımızın bu utanç duvarına yönelik yoğun tepkisine rağmen devlet yetkilile-rinin yaklaşımı inşaata devam etmek ve demokratik tepkisini gösteren halka gazla müdahale etmek olmuştur." denildi.

"SÜRESİZ VE DÖNÜŞÜMSÜZ AÇLIK GREVİ"

Bütün baskı ve müdahalelere rağmen BDP’li belediye başkanlarının, halk tarafından seçilmişler, atanmışların ördüğü duvarlara karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığı hatırlatılarak, şu çağrıda bulunuldu: "Bizler BDP Kadın Meclisleri olarak buradan seslenmek istiyoruz. Bir halkı birbirinden ayıramaz-sınız. Şimdiye kadar halklar arasına örülen bütün duvarlar, duvarları örenlerle beraber utançla anılmıştır. Örülen bütün duvarlar yıkılmış, yıkılan duvarların altında örenlerin iktidarı kalmıştır. Utanç duvarına karşı halkımızın direnişini, Nusaybin Belediye Başkanımız Ayşe Gökkan’ın ölüm orucunu ve diğer seçilmiş belediye başkanlarımızın başlattığı açlık grevi direnişini selamlıyoruz. Bu utanç duvarları yıkılıp, sınırlar açılıncaya kadar direnişi yükseltme sözü veriyor ve tüm halkımıza, tüm demokratik kamuoyu ve dünya halklarına bu direnişi sahiplenme ve yükseltme çağrısı yapıyoruz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER