ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:38

BDP'li Demirtaş'tan İmralı açıklaması

BDPli Demirtaştan İmralı açıklaması

BDP'li Demirtaş, grup toplantısında İmralı görüşmelerini değerlendirdi.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, barışın kansız, silahsız bir müzakere ile nasıl gerçekleştireleceğinin herkesin değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Öcalan ile görüşmeyi kıymetli ve önemli bulduklarını belirten Demirtaş, iç barışın müzakerelerle ancak böyle sağlanacağını kaydetti.

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, hayatını kaybeden Şerafettin Elçi'yi rahmetle andı. 2013 yılının barış yılı olmasını dileyen Demirtaş, Zonguldak'ta iş cinayeti sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Gazeteci Metin Göktepe'yi de anan Demirtaş, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Barışın kansız, silahsız bir müzakere ile nasıl gerçekleştirileceğini herkesin değerlendirmesi gerektiğini belirten Demirtaş, çözümün tek yolunun müzakere olduğunu vurguladı.

Olayın aleniyat kazanmasının değerinin bir kat daha artırdığını dile getiren Demirtaş, çok geç kalınmış bir gelişme olduğunu ancak 14 yıl sonra kısmen şeffaf olarak bu girişimin başlatılmasının önemli ve değerli olduğunu kaydetti. Yıllarca bunun için çok bedeller ödediklerini anlatan Demirtaş, yeri geldiğinde taşlandığını, coplandıklarını ancak söylemekten de geri durmadıklarını, bu sebeple bu kazancı önemsediklerini ifade etti.

Öcalan için 'teröristbaşı, bebek katili' dendiğini hatırlatan Demirtaş, İmralı'da görüşülmeye başlandığını, iç barışın da ancak böyle sağlanacağını vurguladı. Siyasi bir konunun ancak siyasetçilerin devreye girmesiyle çözüleceğini belirten Demirtaş, destek olan herkese teşekkür etti.

Demirtaş, basında çıkan haberlerin tamamının doğru olduğunu düşünmenin yanlış olduğunu ifade etti Demirtaş, yapılanların AK Parti-BDP işbirliği olmadığını, önceden planlanmadığını vurguladı. Demirtaş, "AKP'nin İmralı'da sayın Öcalan ile başlattığı bir süreçtir. İki arkadaşımızın İmralı'ya gidişiyle süreçten haberdar olduk, kısmi haberdar olduk." dedi.

"SIRA HÜKÜMETTEDİR"

Öcalan'da kararlı bir çözüm isteği olduğunun altını çizen Demirtaş, diyalogla, konuşarak, tartışarak meseleyi çözmenin güçlendiği yönünde bir tespitleri olduğunu kaydetti. Şu aşamada başlamış başlatılmış bir müzakere söz konusu olmadığını belirten Demirtaş, "Bunun çabalarından söz edilebilir. Ama başlatılmış bir müzakereden haberdar değiliz. Müzakere aşamasına geçilmesi hükümetin bundan sonraki politika, tavırlarına bağlıdır. Taraflardan biri üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Bu konudaki kararlılığı ve samimiyetini ortaya koymuştur. Şimdi sıra hükümettedir. Müzakere denmek istiyorsa bütün bu müzakere süreçlerini başlatması gerekiyor. KCK'nın sürece dahil edilmesi gerekecektir. Sivil alanın sürece dahil edilmesi gerekecektir. Bütün bunlar yapılır ve hükümet siyasi iradesini ortaya koyarsa o zaman 'müzakere başladı' diyebileceğiz. Ancak henüz o aşamaya gelinmediğini tespit etmemiz gerekiyor." dedi.

Açıklamalara bakıldığında hükümetin ya niyetini ya da becerip beceremeyeceğini sorgulamak gerektiğini dile getiren Demirtaş, herkesin diline, üslubuna bunun sirayet etmesi gerektiğini kaydetti. "Askeri operasyonlar, hakaretler, tutuklamalar devam edecekse, bunun adına entegre proje deyip yürütülecekse kimse birbirini yormasın." diyen Demirtaş, "Yenme, yenilme, ezme, tavsiye üzerine bir politika başta herkeste bir güvensizlik yaratacaktır. Pratik, güven verici adımlar atılacaksa İmralı sisteminin ortadan kaldırılmasıdır." diye konuştu. Demirtaş, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin sağlanmasını da istedi. CHP'nin desteğinin de çok önemli olduğunu vurguladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER