ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:31

BDP’li Demirtaş: Paket kabak çıktı

BDPli Demirtaş: Paket kabak çıktı

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş grup konuşmasında demokratikletikleşme paketini sert sözlerle eleştirdi.


BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, demokratikleşme paketi ile ilgili, “Şimdi bu kadar büyük görkemle, şatafatla hazırlığı yapılan, pazarlanan ürün kabak çıktı, kundur çıktı.” dedi.

BDP, yeni yasama dönemindeki ilk grup toplantısını bugün yaptı. Toplantı salonuna Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş birlikte girdi. Ön sıralar üstündeki kağıtlarda, tutuklu vekiller ve seçim bölgelerinin isimlerinin Kürtçe yazılı olduğu görüldü.

Grup konuşmasını Selahattin Demirtaş yaptı. Demirtaş, AK Parti’nin ‘paralel devletle mücadele ettiğini samimi şekilde ortaya koymak istiyorsa, geçmişteki kirliliklerle cesurca yüzleşmek ve sorumlularından hesap sormak’ gerektiğini söyledi. Demirtaş, “AKP ayrı, paralel devlet ayrı değil, iç içedir. Yeri geldiğinde paralel devleti kendi çıkarları için kullanan bir anlayış var.” diye konuştu. Özel yetkili mahkemelerin paralel devletin organları olduğunu ileri süren Demirtaş, bu mahkemelerin kalkmadığı sürece bağımsız mahkemelerden söz edilemeyeceğini savundu.

Demokratikleşme Paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, “Şimdi bu kadar büyük görkemle, şatafatla hazırlığı yapılan, pazarlanan ürün kabak çıktı, kundur çıktı. Fakat şu konuda haklıydılar. Şok olacaksınız, demişlerdi. Evet, tüm Türkiye’yi şok ettiler. Bu kadar büyük pazarlamanın ardından bu kadar ucuz ürün çıkınca herkes şok oldu.” dedi.

“Ana dilin kamusal alanda serbest bırakılmasının önünde ne engel vardı. Ne engeldi de Başbakan bu pakette bunu açıklamadı?” diye soran Demirtaş, Akil İnsanlar Komisyonu, çalıştı. Her bölgeden öneri aldılar, tansiyon ölçtüler. Toplumun yüzde 80'ini ana dil serbest kalsın dedi.” ifadesini kullandı.

"BAŞÖRTÜSÜNDE ÖZGÜRLÜKTEN YANAYIZ"

BDP Esbaşkanı Selehattin Demirtaş, başörtülü milletvekilini meclise girmesi konusunda partilerinin yaklaşımınin özgürlükçülük olacağını söyledi.

Selehattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısı sonrası basın mensuplarını sorularını cevapladı. Meclise başörtülü milletvekili girmesi konusunda BDP Eş Başkanı Selehattin Demirtaş, özgürlüklerin her yerde yaşanması gerektiğinin taraftarı olduklarını ifade etti. "Başörtüsüde insan hakları ve özgürlükler meselesi olarak ele alıyoruz. Dolayısıyla partimizin bu konuda ki yaklaşımı özgürlükçü olacaktır." dedi.

Demirtaş, Anayasa konusunda Ak Parti’nin grup başkan vekilleriyle görüşmesini yönündeki soruyu ise şu şekilde cevapladı, "Henüz arkadaşlarımızdan randevu alınmadı. Alındığı takdirde görüyşürüz. Görüşlerimizi ifade ederiz. Yok kendileri yapmak istiyorsa kendi takdirleridir AK Parti ve CHP Anayasa’yı sadece biz yapacağız diyorlarsa hayırlı uğurlu olsun deriz. Yoksa görüşmek ve uzlaşmak istiyorlarsa bizde önerileri alır değerlendiririz."

Yeni Anayasa ile ilgili uzlaşmaya varılan 60 maddenin meclise getirilmesi ile ilgili ise Demirtaş, "Varsa bir teklifleri getirsinler sonra değerlendiririz. Partimizde tartışır değerlendiririz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER