ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:38

BDP'li Buldan: "Bize zaten dokunuyorlar"


BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini belirterek, ''BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığı zaten yok. Kaldırılsa ne olur, kaldırılmasa ne olur- Bize dokunuluyor zaten'' dedi.
    
BDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'ye yönelik eleştirileriyle ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
    
Baluken, Başbakan Erdoğan'ın ''BDP kanın durması için bugüne kadar ne yaptı-'' sorusunu yönelttiğini belirterek, ''BDP, beş yıldan bu yana Türkiye'nin demokratikleşmesi, demokratik standartların yükseltilmesi, ayrımcılığın sona erdirilmesi ve barışın sağlanması için çok önemli çalışmalar ortaya koymuştur. Barış için neler yaptığımızı günlerce anlatsak bitiremeyiz'' şeklinde konuştu.
    
BDP'nin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin verdiği kanun tekliflerinden ve parti çalışmalarından örnekler veren Baluken, BDP'nin Meclis çalışmalarının yüzde 70'inin Türkiye'nin demokratikleşmesi, yüzde 30'unun ise Kürt sorununun çözümüne yönelik olduğunu söyledi.
    
Erdoğan'ın BDP'ye yaptığı ''BDP'nin yolu, siyasetin yolu mu-'' şeklindeki eleştirisini hatırlatan Baluken, ''Bugüne kadar sanki siyaset yolu BDP'ye çok açılmış da BDP kullanmamış gibi sunmak, gerçekleri ters yüz etmektir'' ifadelerini kullandı. Baluken, ''BDP'nin 10 bine yakın üyesinin, her kademedeki parti çalışanının, BDP'ye gönül vermiş, ya da selam vermiş sendikacıların, avukatların, aydınların, gazetecilerin dört duvar arasında olduğunu'' öne sürdü.
    
Baluken, Avrupa'dan gelen bazı sivil toplum kuruluşu heyetlerinin seçimlere ilişkin raporlarından örnek vererek, seçimlerde asıl baskının BDP'ye karşı yapıldığını, bu raporlarda ''Doğu ve Güneydoğu'da polis, asker ve silah gölgesinde seçim yapıldığı'' yönünde ifadelerin bulunduğunu kaydetti.
    
''Demokratik siyasetin yolları açık demenin, inandırıcı olmadığını söylemek istiyoruz'' diyen Baluken, seçim barajının düşürülmesi ve demokratikleşme yönünde kanun teklifleri verdiklerini belirterek, ''Başbakan eğer samimiyse, bu kanun tekliflerini partisinin gündemine almasını istiyoruz'' dedi.
    
''Asıl şiddete maruz kalan biziz''
    
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da Başbakan Erdoğan'ın BDP milletvekillerini, ''güvenlik güçlerine hakaret etmek ve şiddet uygulamakla'' suçladığını iddia ederek, ''Oysa asıl şiddete maruz kalan biziz. Bu konuda bir tek soruşturma açılmış, bir tek kamu görevlisi görevinden alınmış da değil'' diye konuştu.
    
''BDP milletvekillerinin maruz kaldığı baskı ve şiddeti fotoğraflarla anlatacağım'' diyen Buldan, toplumsal gösteriler sırasında yaralanmış haldeki BDP milletvekillerinin fotoğraflarını basın mensuplarına gösterdi.
    
Bir gazetecinin, AK Parti'de, bütün dokunulmazlık dosyalarının ele alınmasına ilişkin bir kanaat oluştuğunu hatırlatması üzerine Buldan, ''Bunu olumlu buluyoruz, tümü ele alınsın. Kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılsın. BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığı zaten yok. Kaldırılsa ne olur, kaldırılması ne olur- Bize dokunuluyor zaten'' şeklinde konuştu.
    
BDP milletvekillerinin fezlekelerinin düşünce ifade etmekle ilgili olduğunu öne süren Buldan, diğer partilere mensup milletvekillerinin dosyalarının ise yüz kızartıcı suçlara ilişkin olduğunu iddia etti. Buldan, ''Hiç kimse bizi bu parlamentodan kovamaz. Bizi ancak halkımız yargılar ve ancak halkımız bu parlamentodan dışarı atar'' ifadesini kullandı.
    
Hangi BDP milletvekilinin ''Halkı isyana teşvik ettiği'' konusunda somut delil getirilmesini isteyen Buldan, ''Bu büyük bir yalan. Nerede, ne zaman böyle bir açıklama yapılmış- Hiçbir eş başkanımız böyle bir açıklamada bulunmamıştır'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER