ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:52

BDP'li Binici: "Silaha yeltenseydim..."

BDPli Binici: "Silaha yeltenseydim..."

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Polise silah çektiği iddiasına cevap verdi.


Polise silah çektiği öne sürülen ve bununla ilgili görüntüleri yayınlanan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, “Silaha yeltenmedim. Öyle bir görüntü de yok. Ancak silaha yeltenseydim, çıkarır hedefi de gözetler, gözünün ortasına da çakardım.” dedi. Binici, 24 saat silah taşıdığını söyledi.

Polise silah çekmekle eleştirilen BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Meclis’te konuştu. BDP Grup Başkanvekili Pelvin Buldan ile basın toplantısı düzenleyen Binici, dünkü olaylardan basına yansıyan görüntülerin hatırlatılması üzerine, “Doğrusu dün bir facia yaşandı. Kadınların ve çocukların çoğunlukta olduğu bir buluşmaydı. Ben de bölge milletvekili olarak katıldım." dedi. "Ancak hiçbir şey yokken, kitlenin üzerine gaz bombaları ile tazyikli su ile saldırı gerçekleştirildi." ifadesini kullanan Binici, sözlerine şöyle devam etti: "Ondan yarım saat sonra da Sayın Eşbaşkanım ile beraber çıktık, Sayın Pervin Buldan çıktık. Bu nedir diye, bir görüşelim, dedik. Görüşmeye giderken, üzerimize gaz bombaları atıldı. Benim orada refleksim oldu doğrudur. Silah çekmedim. Çektiğim takdirde de hedef gözeterek atarım. Çünkü nefsi müdafaaya giriyor. Kendimiz müdafaa etmek zorundayım. Eğer orada bile bile gaz bombalarına karşı dikilip ölmeyi beklersem o benim için çok büyük bir eksikliktir. Ne demek, halkın seçtiği parlamenterlere polis durup dururken gaz sıkacak, el bombaları atacak. Onun için silaha yeltenmedim. Öyle bir görüntü de yok. Ancak silaha yeltenseydim, çıkarır hedefi de gözetler, gözünün ortasına da çakardım. Evet, bu böyle. Ben onurlu bir insanım. Çektiğim an vururdum, hiç göz yaşına da bakmazdım, cezası da ne olursa olsun çekerdim. Ama orada Sayın Eşbaşkanım, sayın milletvekillerim beraber yürüyoruz, bizi hedef alarak tarıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi?”

Bir soru üzerine 24 saat üzerinde silah bulundurduğunu kaydeden Binici, “Ben can güvenliğimi sağlayamıyorum. Bu ülkede can güvenliği yok.” ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER