ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 18:02

BDP'den iş güvenliği atağı


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), devleti, hükümeti ve ilgili kurumları, Gaziantep'teki gibi elim vakaların bir daha yaşanmaması, yeni kayıp haberlerinin bir daha gelmemesi için iş güvenliği konusunda gerekli bütün önlemleri biran önce almaya çağırdı.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bugün meydana gelen kazayla ilgili başsağlığı mesajı yayımladı. 8 kişinin hayatını kaybetmesi, 15 kişinin de yaralanmasına yol açan olayın derin bir üzüntüyle öğrenildiğinin belirtildiği açıklamada, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dilendi.

Türkiye'de peş peşe yaşanan iş kazalarının artık bir kaza olmaktan çıktığı, bir iş cinayetine dönüştüğünün vurgulandığı açıklamada, daha bu yılın başında 'maden ocaklarındaki grizu patlaması' sonucu 11 işçinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Henüz bunun acısı tazeyken Gaziantep'ten gelen bu acı haberle birlikte artık iş cinayetlerinin katlanılamaz bir noktaya geldiğinin ifade edildiği açıklamada, "Bu tür kazaların büyük oranda önlenebilir kazalar olduğu bütün kamuoyunun malumudur. Önlenebilir nitelikteki bu tür kazalara karşı zamanında gerekli tedbirlerin alınmamış, denetimlerin zamanında yapılmamış olmasının insani, ahlaki ve vicdani hiçbir gerekçesi olamaz. Daha fazla kar elde etmek amacıyla işçinin, emekçinin hayatını riske atan, göz göre göre ölümlere davetiye çıkartan, insan hayatını çok açık bir biçimde hiçe sayan bu sistem değişmediği sürece ne acıdır ki, iş cinayetleri ne ilk olacaktır ne ne son. Bunun için yediden yetmişe herkesin iş cinayetlerine yol açan bu sisteme karşı sesini gür bir biçimde çıkartması, Zonguldak’ta on binlerin ortaya koyduğu gibi toplumsal tepkilerin bütün Türkiye’de yaygınlaştırılması, ortak bir mücadele yürütülmesi gerekir. Ölümler ancak böyle durdurulabilir. Antep’te yaşanan bu son olayın ve diğer bütün iş cinayetlerinin sorumluları derhal yargı önüne çıkartılmalıdır. Devleti, hükümeti ve ilgili kurumları, bu tür elim vakaların bir daha yaşanmaması, yeni kayıp haberlerinin bir daha gelmemesi için iş güvenliği konusunda gerekli bütün önlemleri biran önce almaya çağırıyoruz. Bir kez daha yaşamını yitiren 8 yurttaşımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz." denildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER