ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 22:00

BDP’de 'Türkiye, El Nusra’yı destekliyor' kanaati oluştu


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) MYK toplantısında, Türkiye’nin El Nusra ve benzeri çetelere destek verdiği, sınırlarından da serbest geçiş sağladığına dair kuşkuların giderek güçlendiği kanaatinin oluştuğu belirtildi.

        BDP'nin dün siyasal durum, örgütlenme ve planlama gündemleriyle gerçekleştirdiği MYK toplantısında, demokratik çözüm süreci ve Rojava’daki gelişmeler ele alındı.

        Bugün partiden dünkü toplantıyla ilgili olarak yapılan yazılı değerlendirmede, 'Suriye’de süren savaşta, uluslararası güç merkezlerine bağlı kamplaşmalardan uzak duran PYD'nin, El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın hedefinde' olduğuna dikkat çekildi.

        El Nusra'nın saldırılarının uluslararası güçlerden bağımsız olmadığına işaret edilen açıklamada, "Birçok merkezden devşirilmiş kişilerden oluşan bu mobil çeteler, Kürt halkını hedef almakta, çoluk çocuk demeden buldukları her fırsatta Kürtleri katletmektedir. Bu saldırıların amacı PYD’nin yarattığı üçüncü çizgiyi yok etmek, Ortadoğu’da hakların demokratik birliğinin inşasına izin vermemek ve Ortadoğu halklarının emperyal güçlerin güdümünde birbirini boğazlamasının devamını sağlamaktır. Bu saldırıların amacı, Suriye’deki savaşı ülkenin tek çatışmasız bölgesi olan Rojava’ya kaydırmaktır. El Nusra gibi ithal örgütler ve çeteler, Kürtleri yaşadıkları topraklardan sökerek, kendi kanlı çıkarları için Rojava’da konuşlanmaya çalışmaktadır." denildi.

        Kürtlerin kendi yaşadıkları topraklarda, kimseyle çatışmadan, birlikte yaşadığı bütün halklarla demokratik bir düzen kurmaya çalıştığı, çetelerin ise onların topraklarını işgal etme çabasında olduğu savunulan açıklamada, Rojava’da yaşananların özetinin bu olduğuna işaret edildi.

"TÜRKİYE'NİN EL NUSRA VE BENZERİ ÇETELERE DESTEK VERDİĞİ KUŞKULARI GİDEREK GÜÇLENMEKTE"

        BDP’nin gelişmelerle ilgili değerlendirmesi şöyle devam etti: "Bu açık ve net duruma rağmen, Türkiye’nin El Nusra ve benzeri çetelere destek verdiği, sınırlarından da serbest geçiş sağladığına dair kuşkular giderek güçlenmektedir. Bunun yanında, son zamanlarda özellikle Kürt illerinden Kürt gençlerinin din adına savaşmak üzere Suriye’ye gönderildiği ancak Rojava halkına karşı yürütülen savaşta kullanıldığı da partimizce saptanmıştır. Bu durum ileride oldukça sakıncalı ve tehlikeli sonuçlara da neden olabilecektir. Öte yandan, Kürdistan Federe Yönetimi’nin Rojava sınır kapısını ticarete ve insani yardıma kapatması kabul edilemez. Ulusal Konferans Heyeti’nin Rojava’ya gitme kararı önemlidir Fakat Kürt halkının Rojava’daki kazanımlarının savunulması ancak tüm Kürt örgütlerinin üçüncü yolda birleşmesiyle olacaktır." ifadelerine yer verildi.

        BDP'nin dün olduğu gibi bugün de Rojava devrimini savunacağı, katliamları teşhir edeceği ve Rojava halkıyla dayanışmasını çeşitli eylem ve etkinliklerle sürdüreceği bildirilen açıklamada, "Türkiye ve dünyadaki demokrasi güçlerinin dayanışmasını sağlamak için çalışacak, içerde ve dışarıda diplomatik faaliyetler yürütecektir. Rojava’daki katliamlar ile Kürt sorununun demokratik çözümünü hızlandıracak adımların atılmamasının da bağlantısı vardır. Demokratik çözüm sürecinin birinci aşamasında Sayın Öcalan ve KCK muazzam adımlar atmıştır. Partimiz de bu adımların atılmasında hem tartışmalara katılarak, hem de İmralı-Kandil arasında bağ kurarak gerekli çabayı göstermiştir. Ancak bugüne kadar, hükümet tarafından hem Türkiye’yi demokratikleştirecek hem de Kürt sorununun çözümünü hızlandıracak adımlar atılmamıştır." ifadeleri kullanıldı.

"ANAYASA ÇALIŞMALARI KOMİSYON ÇALIŞMALARINA SIKIŞIP KALDI"

        Parti heyetlerinin, hem İmralı’da hem de Kandil’de yaptığı toplantılarda Öcalan ve KCK yönetiminde bu durumun yarattığı rahatsızlığı tespit ettiği kaydedilen açıklamada "Nitekim demokratik çözüm sürecini başlatan Sayın Öcalan sürecin tek taraflı yürütülemeyeceğini söylemiştir. Hükümet bir reform paketi hazırlığı yaptığını söylemektedir. Ancak içeriğini taraflarla paylaşmaması, önceki paketlerin beklentileri karşılamamış olması, paket hakkında kuşkulara neden olmaktadır. Türkiye’de değişim isteyen bütün güçler tarafından büyük bir önem taşıyan demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasa ise komisyon çalışmalarına sıkışmış kalmış, toplumun beklentileri başkanlık sistemi tartışmalarıyla perdelenmiştir. İktidara yakın çevrelerin basında neredeyse tekel yaratması yetmemiş, Gazeteciler Sendikası’nın açıklamalarına göre sadece Gezi direnişinden sonra 80 gazeteci ya istifa etmek zorunda bırakılmış ya da işten çıkartılmıştır." denildi.

        İktidarın bununla yetinmediği ve sosyal medyaya da müdahale ettiği savunulan açıklamada, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 'Facebook uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu bir çalışma içinde bulunuyor' sözünden sonra Facebook, muhalif çizgide yayın yapan sayfaları seri bir şekilde kapatmaya başlamıştır. Bu durum sonucunda toplumdaki çeşitli görüşleri temsil eden sayfaların yanında, partimizin sayfaları ile milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız adıyla işletilen bütün sayfalar da kapatılmıştır." eleştirisine yer verildi.

        BDP’nin bütün bu gelişmelerin ışığında her zaman olduğu gibi bugün de halkların özgürlüğünün yolunun mücadeleden geçtiğinin bilincinde olarak mücadelesini daha da yükselteceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi. "Bu nedenle önümüzdeki 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, Öcalan’ın başlattığı demokratik çözüm sürecinin iktidar tarafından heba edilmemesi için 'Hükümet adım at' sloganıyla alanlarda olacağız. Hem Rojava’nın, hem de demokratik çözüm sürecinin geleceği için Diyarbakır, İstanbul, Mersin ve Van’da düzenlenecek merkezi mitinglerin yanı sıra her il, ilçe ve beldede bütün demokrasi ve barış güçleriyle birlikte etkinlikler düzenlenecektir. 1 Eylül çalışmalarıyla birlikte öncelikle köyler olmak üzere her yerde düzenlenecek halk toplantılarında Sayın Öcalan’ın sürece verdikleri destek nedeniyle halkımıza gönderdiği selam ve teşekkür mesajı paylaşılacaktır. Partimiz, Gençlik Meclisimizin başlattığı kültürel soykırıma, yozlaşma ve yozlaştırmaya, fuhuşa, uyuşturucuya ve ajanlaştırmaya karşı başlattığı kampanyayı destekleyecektir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER