ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 14:51

BDP, parti teşkilatına ‘basın’ uyarısı yaptı


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) gazetecilerin karşılaştıkları zorluklara çözüm için parti teşkilatlarına bir uyarı genelgesi gönderdi.

        Parti meclisi üyelerine, il ve ilçe başkanlıkları ile kadın ve gençlik meclislerine gönderilen genelgede, "Basının üzerindeki ağır baskı, tehdit, tek tipleşme nedeniyle, işsiz bırakılan gazeteciler, aynı manşetle çıkan gazeteler; yalan, çarpıtma ve görmezden gelme söz konusu. İktidarın ağır baskısı ve ona boyun eğen gazete patronları ve yönetimleriyle, ulusalcı medyanın kuşatması, gerçeğin üzerini örtmeye çalışıyor. Özgür basın çalışanları tutuklanıyor, özgür basın kanalları da karartılmaya çalışılıyor. Partimiz basının bu durumuna olan tepkisini demokratik zeminlerde gösteriyor ve göstermeye devam edecektir. Buna karşılık, basın emekçileri bir yandan her an işsiz kalma tehdidi altında olup, bir yandan da ağır çalışma koşullarında yazdıkları, hazırladıkları haberlerin gazete yönetimleri eliyle değiştirilmesinin sıkıntısını yaşıyorlar. İl ve ilçe örgütlerimiz basın emekçilerinin gerçeğe ulaşmaları ve görevlerini yapmaları konusunda gerekli zemini yaratmalı ve her türlü desteği sunmalıdır. İktidarın, gazete patronlarının ve yönetimlerinin kuşatmasının kırılabilmesi için basın emekçilerine sahip çıkmalıdır. “ denildi.

        “Yürüyüş ve gösterilerde bazı gruplarca basın emekçilerine yönelik engelleme ve saldırı girişimler yaşandığına dair iddialar karşısında, bütün parti yöneticilerimiz daha dikkatli ve özenli davranmalıdır. “ uyarısı yapılan açıklamada, özellikle BDP gençliğinin bu ve benzeri yaklaşımlar karşısında tereddütsüz bir tutum almaları gerektiği ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER