ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:29

BDP, Mısır’daki darbeye tepki gösterdi


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), “Sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu'da ve dünyanın neresinde olursa olsun darbe ile bir siyasi akımı demokratik zeminden uzaklaştırmak kabul edilebilir bir olay değildir.” açıklaması yaptı.

BDP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Mısır'da dün gerçekleşen askeri darbe sonucu seçimle kurulmuş bir hükümetin devrilişini derin bir kaygıyla izlediğini bildirdi.

Açıklamada, “Mübarek rejiminin devrilişinden sonra seçimle gelen ilk hükümetin askeri bir darbe ile yıkılmış olmasının bölgedeki istikrarsızlığın artmasına neden olabileceğini ve Tahrir Meydanı'ndaki gibi demokratik gösterilerin bu darbe neticesinde gölgelenebileceğini düşünmekteyiz. Siyasi görüşlerin siyaset sahnesinde birbirleriyle demokratik yöntemlerle rekabet içinde olmasını savunmak en temel ilkelerimizin başında gelmektedir. Sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu'da ve dünyanın neresinde olursa olsun darbe ile bir siyasi akımı demokratik zeminden uzaklaştırmak kabul edilebilir bir olay değildir. Bununla birlikte, darbe sonrası kurulan her hükümet, meşruiyet sorunu tartışmalarını başlatacağından dolayı istikrarsızlığın derinleşmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, Mısır Ordusu'nun siyasal alandan derhal çekilmesini ve en kısa sürede adil ve şeffaf seçimlerin yapılmasını, Mısır halkının siyasi iradesi esas alınarak bir an önce demokratik sistemin tesis edilmesi çağrısında bulunuyoruz. “ görüşü ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER