ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:43

BDP: "İzol'u öldürenler ortaya çıkarılmalı"


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Murat İzol'un ölümünden Diyarbakır Emniyeti'nin birinci derecede sorumlu olduğunu savundu. İçişleri Bakanlığı'nın olaya ciddiyetle yaklaşmasını isteyen BDP, sorumlular hakkında derhal soruşturma açılması, soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için de ilgililerin açığa alınması gerektiğini savundu.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, hayatını kaybeden Murat İzol'la ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün ilk günden beri konuyu örtbas etmeye çalıştığının iddia edildiği açıklamada, İzol'un Dicle Nehri'nde olmadığına dair resmi tutanak hazırlandığı, böylece arama kurtarma çalışması yapmak üzere gelen Sivil Savunma ekiplerinin çalışma yapmasının önlendiği ileri sürüldü.

Buna rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı dalgıçlar ile itfaiye ve halkın gönüllü çalışmalarını sürdürdüğü, tüm çabalara rağmen Murat izol'a ulaşılamadığının anlatıldığı açıklamada, "Ardından 07/4/2012 Pazar günü Dicle Nehri'ndeki On Gözlü Köprü civarında vatandaşların bir cenaze görmesi üzerine belediye görevlileri Murat İzol'un cansız bedenini çıkarmışlardır. Polisin olumsuz tutumu cenazenin bulunmasından sonra da devam etmiştir. Murat İzol'un ailesine ve arkadaşlarına hastane önünde gaz bombası da kullanarak saldırmışlardır. Özellikle cenazenin gece defnedilmesi konusunda aileye baskı uygulamışlardır. Polisin ateş açarak kovalaması nedeniyle Dicle Nehri'ne düşen Murat İzol'un ölümünden Diyarbakır Emniyeti birinci derecede sorumludur. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı olaya ciddiyetle yaklaşmalı, sorumlular hakkında derhal soruşturma açmalı, soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için de ilgililer açığa alınmalıdır. Murat İzol da Diyarbakır'daki 15 Şubat protestoları sırasında polisin panzerle ezerek katlettiği Şahin Öner gibi bir Kürt genciydi. Henüz sadece 19 yaşındaydı. Kendini ifade edebileceği, daha demokratik bir ortamda yaşamak istiyordu. Sn Öcalan'ın “Artık ölümler olmasın” sözünün ardından böyle bir olayın yaşanması acımızı daha da arttırmıştır. AKP Hükümeti iyi bilmelidir ki, Murat İzol'un katillerinden demokratik yollarla hesap soracağız. Ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER