ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 21:41

BDP de tahliye bekliyor

BDP de tahliye bekliyor

"Tahliye yönünde bir karar verilmezse ortaya çıkacak durum anayasanın ihlali olacaktır"


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, tutuklu milletvekillerinin tahliye talebine ilişkin "Yerel mahkemelerin hukuksuzluğa son vermek için derhal harekete geçmeleri lazım. Anayasa Mahkemesinin kararına uygun bir tutum alınmaz, tahliye yönünde bir karar verilmezse ortaya çıkacak durum anayasanın ihlali olacaktır" dedi.


Partisinin tutuklu Milletvekili Selma Irmak'ı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde ziyaret eden Kışanak, cezaevi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin hem uzun tutukluluk süresi hem de seçilmiş kişilerin tutuklu kalmasıyla ilgili önemli bir karar aldığını söyledi.


Kışanak, Anayasa Mahkemesince verilen kararın bireysel başvuru üzerine verilse de genel bir hüküm niteliği taşıdığını vurgulayarak, "Anayasa Mahkemesi ulusal hukuk açısından en üst en bağlayıcı hukuk mekanizması, karar organıdır. Buradan çıkan kararların bütünlük içeresinde bir karşılığının olması gerekiyor. Bu kapsamda partimizin tutuklu 6 milletvekili var. Ayrıca belediye başkanlarımız ve çok sayıda parti yöneticimiz var. Bu arkadaşlarımızın durumlarının ele alınması ve derhal anayasa mahkmesinin kararı doğrultusunda tahliye yönünde karar verilmesi gerekiyor" diye konuştu.


Balbay'a verilen kararın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen KCK davasına bakan savcıların ve mahkemelerin tutuklu milletvekilleri için harekete geçmediğini ileri süren Kışanak, şöyle konuştu:


"Harekete geçmemiş ve pozitif bir karar vermemiş olmaları büyük eksikliktir ve yanlıştır. Aslında Anayasa Mahkemesinin kararı çok açık ve nettir. Bu kadar uzun süreli tutukluluk hali anayasaya aykırıdır ve bu konuda net bir belirleme var. Ayrıca bugün yayınlanan gerekçeli kararda çok açık bir şekilde uzun tutukluluk süresinin anayasaya aykırı olduğu ifade edilmiştir. Seçilme hakkını ortadan kaldıran bir durum arz ettiği özellikle vurgulanmıştır ve milletvekilliğinin halkın iradesini temsil eden bir görev olduğu belirtilmiştir. Savcıların Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan dışındaki diğer milletvekillerine mütalaa vermemiş olması bile çok büyük eksikliktir. Bu konuda artık yerel mahkemelerin hukuksuzluğa son vermek için derhal harekete geçmeleri lazım. Anayasa Mahkemesinin kararına uygun bir tutum alınmaz, tahliyeler yönünde bir karar verilmezse ortaya çıkacak durum anayasanın ihlali olacaktır. Bizzat hukuk mekanizmaları içinde hukuka karşı bir direniş olacaktır."


"Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen milletvekillerinin bir saat dahi içeride tutulması anayasal bir suçtur. En yüksek yargı organına karşı bir direniştir" diyen Kışanak, bunun son bulmasını arzu ettiklerini belirtti.
Kışanak, "Umarız arkadaşlarımızın serbest bırakılması yönünde bir karar alınır. Fakat bu saate kadar hala savcıların bir mütalaa vermemiş olması işi ağırdan aldıklarını gösteriyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Derhal bu tutumlarınıdeğiştirmeleri, hukuka, adalete ve bu ülkenin yasalarına uygun karar vermelerini istiyoruz" diye konuştu.

 

- "Hatip Dicle'yi milletvekilimiz olarak kabul ediyoruz"


Anayasa Mahkemesinin sadece tutuklu milletvekilleri için değil, uzun tutukluluk mağduru olan herkes açısından önemli bir sonuç doğurduğuna dikkati çeken Kışanak, şunları kaydetti:
"Biz Sayın Hatip Dicle'yi milletvekilimiz olarak kabul ediyoruz. Bu kentte 80 bine yakın oy almış bir arkadaşımızdır. Halkın oy verdiği, tercih ettiği ve milletvekili olarak görmek istediği bir arkadaşımızdır. Bu nedenle biz uzun tutukluluk süresini de kapsayan bir karar olması nedeniyle Anayasa Mahkemesi kararının sayın Hatip Dicle için de geçerli olduğunu düşünüyoruz. Sayın Hatip Dicle'nin de artık özgürlüğüne kavuşmasının zamanı geldi diye düşünüyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER