ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:40

BDP bugünü tutuklu vekillere adadı

BDP bugünü tutuklu vekillere adadı


BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bugünü, BDP Grubu olarak cezaevlerinde tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyeti günü olarak ilan ettiklerini söyledi. Buldan ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, cezaevindeki BDP Milletvekilleri Selma Irmak ve Gülser Yıldırım'ın fotoğraflarını kürsüye bıraktı, konuşmalarını onlar adına yaptı.
    
TBMM Genel Kurulu'nda 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 8. maddesi üzerinden görüşmeler başladı.
    
Buldan, bugün, BDP Grubu olarak Genel Kurulu cezaevlerinde tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyeti günü olarak ilan ettiklerini vurguladı.
    
Bugün, kendisinin Şırnak Milletvekili  olduğunu belirten Irmak, elindekinin de Irmak'ın mazbatası olduğunu belirtti.
    
Selma Irmak olarak, 12 Haziran 2011'de Şırnak'tan bağımsız aday olduğunu belirten Buldan, şunları aktardı:
    
''İnternet sitesinde adresim A Blok olarak görünüyor ancak bu yanlış. Adresim Diyarbakır E Tipi Cezaevi 4. bayan koğuşu. Gözaltına alınıp tutuklandım, 2 yıl 8 aydır cezaevindeyim, rehin olarak tutuluyorum. Rehin diyorum tutuklanmamı gerektirecek bir suç yok, katil değilim, hırsızlık yapmadım, ihaleye fesat karıştırmadın, rehin tutulmamın nedeni Kürt, kadın olmak, düşüncelerimi ifade etmem. Genel Kurul'da sizler gibi konuşmalar yapamıyorum, kanun teklifi, soru önergeleri veremiyorum. Küçücük bir koğuşta, ekranlardan sizleri, Şırnak halkının onurlu direnişini izliyorum. Genel Kurul'da çıkan kavgaları hayretle seyrediyorum. Fiziken aranızda olmasam da ruhen sizlerle birlikte olduğumu, yüreğimin Şırnak halkıyla çarptığını bilmenizi isterim. Bazen duygu ve düşüncelerimi yazdığım mektuplarla kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. En son yazdığı mektup AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman'a ilişkindi. Sevgili Fatma'ya en içten duygularla geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum dedim.''
    
Buldan, Irmak'ın, en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşmasını, Genel Kurul'da yasama faaliyetlerine katılmasını istedi.
    
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de konuşmasını BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım adına yapacağını belirterek, Yıldırım'ın fotoğrafını konuşma yaptığı kürsünün önüne bıraktı.
    
Tasarının 8. maddesi üzerinde söz alan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, AK Parti'li milletvekillerine, ''Gece yastığa başınızı koyduğunuzda Sayıştay denetiminden geçmemiş harcamayı onayladığınız için rahat uyuyor musunuz-'' diye sordu.
    
Şafak, Sayıştay raporlarının olmadığı bir bütçeyi kabul etmenin, onaylamanın, kendilerinin aykırı işlem yapacağı anlamına geldiğini belirtti.
    
Konuşmaların ardından tasarının 8. maddesi kabul edildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER