ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 15:13

BBP Genel Başkanı Destici, Sivas'ta

BBP Genel Başkanı Destici, Sivasta

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, cumhurbaşkanı adayı konusunda konuştu.


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, cumhurbaşkanı adayı konusunda henüz netleşmiş bir kararları olmadığını belirterek, "Önümüzdeki hafta tüm istişarelerimizi bitirdikten sonra kararımızı açıklayacağız" dedi.
Destici, partisinin Sivas İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanını halkın seçmesini çok doğru bir seçim sistemi olarak değerlendirdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'na değinen Destici, "Kanun bir taraftan diyor ki 'cumhurbaşkanlığı adaylığı için partiler grup kararı alamaz', yani 'milletvekilleri imza vermekte serbesttir' diyor. Öbür taraftan da 'cumhurbaşkanlığına aday olabilmesi için 20 milletvekilinin imzası gerekiyor' diyor. Yani grup sayısı kadar milletvekiliniz yoksa cumhurbaşkanı adayı gösteremiyorsunuz. Meclis dışındaysanız yüzde 10 oyunuz olması gerekiyor. Böyle baktığımız zaman 4 siyasi partinin aday gösterebileceği bir cumhurbaşkanlığı yarışı başladı" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çatı adayı olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun BBP Genel Merkezi'ne gelerek kendisiyle görüştüğünü anımsatan Destici, "Kendilerini dinledim. Biz BBP olarak ilkeler partisiyiz, bir misyonumuz, bir çizgimiz var. Bizim için kimin cumhurbaşkanı olduğundan ziyade nasıl bir cumhurbaşkanı... Türkiye'nin de kamuoyunun da konuşması gereken ve karar vermesi gereken noktanın burası olduğunu düşünüyorum" dedi.
Bir tarafta "mevcut anayasal çerçevede kalacağım, teamüllere uygun hareket edeceğim" diyen bir cumhurbaşkanı adayı olduğunu belirten Destici, "Diğer taraftan da 'bu mevcut anayasal çerçeveye bağlı kalmayacağım ve yarı başkanlığa giden tüm yetkilerimi kullanıp partiler üstü değil de partili bir cumhurbaşkanı olacağım' diyen bir aday var" ifadesini kullandı.
Öncelikle tarafsız, herkesi kucaklayacak, anayasal çerçevede kalacak bir cumhurbaşkanı istediklerini dile getiren Destici, "Cumhurbaşkanının milliyetçi, maneviyatçı, demokrat, şaibesiz bir kişiliğe sahip olmasını ve bunun gibi insani ve İslami özellikleri taşımasını, sivil, milli, demokrat ve yerli bir kimliğe sahip olmasını istediğimizi söyledik" dedi.

- "Kanaatim Sayın Başbakan yüzde 100 aday olacak"
"Kanaatim Sayın Başbakan yüzde 100 aday olacak" diyen Destici, "Kendisi bunu ifade etmese de salı günü bunu açıklayacağını düşünüyorum. Rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şehadet sürecinin takipçisi olacak. Bunun sözünü verdi. Çözüm süreciyle beraber Türkiye'nin birliğinden, beraberliğinden, üniter yapısından yana olduğunu, özerkliğe, ana dilde eğitime, bölünmeye kesinlikle karşı olduğunu net bir şekilde ifade etti" diye konuştu.
Destici, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değinerek, "Şu anda gündemde olan, Ortadoğu Türkmenleri dediğimiz, Suriye ve Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin varlığı. Bizim istediğimiz Doğu Türkistan başta olmak üzere diğer Türk dünyasına sahip çıkacak, oralarla yakından ilgilenecek bir cumhurbaşkanı" dedi.
Cumhurbaşkanı adayı konusunda henüz netleşmiş bir kararları olmadığını belirten Destici, "Kamuoyu, BBP'yi belirli noktada göstermeye çalışsa da bizim henüz netleşmiş bir kararımız yok. Önümüzdeki hafta tüm istişarelerimizi bitirdikten sonra kararımızı açıklayacağız. Çok kritik bir seçime giriyoruz. Burada belirleyici bir rol oynayacağımızın idrakindeyiz. Onun için ince eleyip sık dokuyoruz" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER