SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2014 Cumartesi 17:50

BBP Genel Başkanı Destici Osmaniye'de

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/desticiden-istifa-edenlere-yanit-1485848-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/desticiden-istifa-edenlere-yanit-1485848-622x360.jpg
BBP Genel Başkanı Destici Osmaniyede

Destici, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'nde partisinin 6. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son iki yıldır "açılım süreci" adı altında iktidarın tek başına yürüttüğü bir dayatmayla karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, "Türkiye'yi yönetenler ve uluslararası emperyal güçlerin, ülkemize dayattıkları gündemler var" dedi.

İktidar partisinin "açılım sürecini" tek başına yürüttüğünü, Türkiye'nin bu süreçte, önce özerk yapıya sonra bölünmeye doğru gideceğini iddia eden Destici, şöyle devam etti:

"Buradan Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Hani müzakere, genel af, özerkleşme yoktu? Yüreğiniz yetiyorsa çıkın açıklayın. PKK müzakere taslağını açıklar diye akılları çıkıyor. Bu süreçte milletten hiçbir maddenin kaçırılmaması gerekiyordu, maalesef ne söyledilerse hep aldatmayla sonuçlandı. PKK bu süreçte çok önemli kazanımlar elde etti, şimdi hükümeti sıkıştırıyorlar, genel seçimlerden önce bir sonuç almak için hükümete dayatma yapıyorlar. Hükümetten kimse bunu yalanlamıyor. Türkiye, zor bir süreçten geçiyor. Türkiye'yi yönetenler ve uluslararası emperyal güçlerin ülkemize dayattıkları gündemler var. Biz buna inanıyoruz."

Müzakere sürecinde PKK'nın meşrulaştırıldığını öne süren Destici, İmralı'ya giden ekiple çekilen fotoğrafların, yapılan açıklamaların ve emperyal güçlerin PKK'yı terör örgütü listesinden çıkarmayı tartışmaya açmasının örgütü meşrulaştırma çabası olduğunu savundu.

- Yakın coğrafyadaki gelişmeler

Destici, hükümetin dış politikasını eleştirerek, Suriye, Irak, Gazze ve Lüblan'daki gelişmelerin Türkiye'yi olumsuz etkilediğini söyledi.

Yakın coğrafyadaki gelişmelerden en fazla sınır illerinin etkilendiğini ifade eden Destici, "Milletimiz ve devletimiz her kim zorda kalmışsa ona yardım edecektir. Bizim mültecilerle ilgili önerilerimiz kabul edilmedi. Sınırlarımızdan içeriye girenler kontrolsüz olarak ülkeye dağıldı. Suriye'de daha yüz kişi ölmemişken 'Suriye bizim iç işimiz' diyenlerin hiç mi sorumluluğu yok. Şimdi 300 bin kişi öldü, bunda hiç mi hükümetin vebali yok, bunların hesabını vermeyecekler mi" şeklinde konuştu.

- Ekonomide pembe tablo çiziliyor

Türkiye'de ekonomik göstergelerin olumlu gösterildiğini ve pembe tablo çizildiğini ve işsizliğin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğuna belirten Destici, şunları kaydetti:

"En son açıklanan işsizlik rakamlarında işsizlik oranı yüze 10'un üzerine çıktı. Türkiye'de gerçek işsizlik bu rakamın üstünde ama gizleniyor. İktidar temsilcileri sürekli ihracat rakamlarını açıklıyor, ithalattan bahseden yok. AK Parti iktidara geldiğinde dış ticaret açığı 14 milyar dolarken şimdi 100 milyar dolar, bu açık borçla karşılanıyor. Vatandaşlarımızın neredeyse tamamı borçlandırılmış durumda. 2002'de vatandaşın borcu 17 katrilyonken bugün 200 katrilyon. Vatandaşlarımız öyle bir ablukaya alınmış ki hür iradesiyle karar veremiyor."

- Ülke suni gündemle meşgul ediliyor

Ülkenin sürekli suni gündemlerle meşgul edildiğini ileri süren Destici, hükümeti yeni kutuplaştırma alanları oluşturmakla eleştirdi.

Destici, BBP'nin hukukun üstünlüğüne önem verdiğini vurgulayarak, "Son günlerde bazı medya çalışanlarına yönelik suçlamalar var, bir suç varsa bağımsız mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz, talimatlarla yapılan yargılamalara karşıyız. Tutuklamalar milletimizin itibarına zarar vermiştir. Bu açıkça siyasi bir operasyondur, sadece medyaya değil, tüm muhalif olanlara karşı yapılmıştır. Allah Kuran'da, 'Bir gruba öfkeniz sizi adil olmaktan alıkoymasın' diyor. Biz de sizi adalete davet ediyoruz. Haksızlık kimden gelirse ve kime karşı yapılırsa karşısında duracağız, doğruluk kimden gelirse gelsin destek olacağız" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Bakan’dan Gülen yorumu: Gereği yapılır

SONRAKİ HABER

Reyting rekorları kıran diziye büyük övgü

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.