ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 20:12

BBP Genel Başkanı Destici, Nevşehir'de


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan sanıkların serbest bırakılmasına ilişkin, "Ülkeyi yönetenlere tavsiyem şudur; bedeli ne olursa olsun, yani ucu size de dokunmuş olsa adaletten ayrılmayın, adaletten şaşmayın" dedi.
Nevşehir'de, Kayseri Caddesi'nde partisinin belediye başkan adaylarıyla esnaf ziyaretinde bulunan Destici, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Destici, 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan sanıkların serbest bırakılmasıyla ilgili soru üzerine, her şeyin, milletin gözü önünde cereyan ettiğini söyledi.
Türkiye'de, hukukun üstünlüğünün işlediği bir dönemin yaşanmadığını savunan Destici, şöyle devam etti:
"Tam tersine üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Her şeyin başı adalet. Bir ülkede adalet terazisi şaşarsa adalet bozulursa işte o zaman o ülkede her şey olur. Kargaşa da çatışma da kaos da olur. Onun için ülkeyi yönetenlere tavsiyem şudur; bedeli ne olursa olsun, yani ucu size de dokunmuş olsa adaletten ayrılmayın, adaletten şaşmayın. Hukukun önünde madem kanunlarımıza göre her şey eşit, o zaman uygulamasını da eşit bir hale getirin ve adaleti geciktirmeyin."

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) ile ilgili yasal düzenlemeyi doğru bulmadığını dile getiren Destici, kurulun yapısının, 2010 yılındaki halk oylamasıyla değiştirildiğini hatırlattı. "Hayır" diyenlerin de "evet" diyenlerin de siyasi bir tercih kullandığına işaret eden Destici, şöyle konuştu:
"Milletin oyu ile anayasa değişti ama şimdi bu hükümet tuttu, milletin oyu ile yapılan bir değişikliği, Meclis'e sadece kendi grubu, diğer partilerden bir tek destek bile olmadan yeni bir düzenleme yaptı. Bu da bize göre yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırdı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bunu veto etmesini bekliyorduk ama son dönemde ne hikmetse hükümet tarafından gönderilen, bu gece yarısı yapılan yasaların tamamını Cumhurbaşkanı onayladı. Bunu da milletimizin takdirine bırakıyorum. Bana göre herkesin, kendi hesabını yapmadan önce ülkenin, milletin, vatanın, devletin geleceğini düşünmesi gerekir."
- "Anadolu insanının ve çocuklarının önü kapatılıyor"
TBMM'de kabul edilen dershanelerle ilgili düzenlemeye de değinen Destici, buna karşı olduklarını belirtti.
Tüm devlet okullarının aynı kaliteye getirilmediğini ileri süren Destici, şunları kaydetti:
"Halbuki ki bütün okullar eşit olsa bütün öğretmenler aynı seviyede olsa o zaman herkes çocuğunu evinin en yakınındaki okula yazdıracak ama bu böyle değil, maalesef gerçeğimiz bu. Bu durumun en mağduru öğretmenler. Sorumlusu öğretmenler değil, bunun sorumlusu hükümetler. Bu kadar eğitim sistemiyle oynayan ve kendilerine göre sistem kurmaya çalışan hükümetler. O zaman veli ne yapıyor? Çocuğunu takviye olarak dershaneye gönderiyor. Dershaneleri kapatarak orta ve alt seviyedeki insanların çocuklarını takviye ders alma imkanlarını ortadan kaldırmış oluyorsunuz ama zengin çocukları parayı verip öğretmeni evine getirtebilecek. Dolayısıyla zengin ile fakir arasındaki uçurum eğitimde çok fazla açılacak. Anadolu insanının ve çocuklarının önü kapatılıyor."
Destici, BDP'li milletvekillerinin özerklik açıklamasına hükümetin sessiz ve kayıtsız kaldığını iddia etti.
Geçen hafta Siirt'e gittiğini hatırlatan Destici, "Oradaki kardeşlerimiz de bu durumdan şikayetçi. Bu Anadolu topraklarının hepsi bizim, hepsine gideceğiz. Kimseye bırakmayacağız Allah'ın izniyle. Bu toprağın bırak bir parçasını, bir çakıl taşını almaya bile gücü yetmez. Büyük Türk milleti, zamanı geldiğinde onların heveslerini kursaklarında bırakacaktır" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER