ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 09:58

BBP, akil adamlar listesine ‘iyi ya da kötü’ demedi


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 'Akil adamlar' komisyonuna ilişkin “Bütünüyle listeyi iyi veya kötü diye değerlendirmeyeceğim.” dedi.

BBP lideri Mustafa Destici, konuyla ilgili değerlendirmesinde, listede kendisine her konuda inandıkları insanlar olduğu gibi öncelikle milletin birliği beraberliği konusunda, Türkiye'nin hassasiyetleri konusunda hiç de aynı düşüncede olmadıkları, açıkça güvenmedikleri insanlar olduğunu, dolayısıyla, bütünüyle listeyi iyi veya kötü liste diye değerlendirmeyeceğini söyledi. Akil adamlar listesinden öte, böyle bir heyet veya böyle bir grubun oluşturulmasına neden ihtiyaç duyulduğunu ve neden bu listedekilerin tercih edildiğini sordu.

Destici kendisinin gördüğü fotoğrafı şöyle anlattı: “Hükümet, kendisi bir çözüm süreci adı altında bir süreç başlattı. Önce İmralı ile müzakere süreci dendi adına. Şimdi de çözüm süreci dendi. Biz, başından beri bu sürecin PKK ile, Abdullah Öcalan ile müzakere süreci olduğunu söyledik. Yine aynı kanaatteyiz ve durduğumuz yerdeyiz. Hükümet baktı ki bu süreci tek başına gibi götürme gibi bir şansı yok. Bu yükü dağıtmak istedi. Kimlere dağıttı bu yükü? TOBB, TESK, TÜSİAD, Mazlum Der, Türk İş, Memur Sen, Hakiş; dolayısıyla sivil toplum örgütlerine aslında kendi belirlediği yol haritasının vebalini de yüklemiş oldu. Bu sivil kuruluşlarının başkanlarına ilerde ağır tepkiler gelecek. Süreç içerisinde bazıları çekilmek zorunda kalacak. Veya görevlerini tam olarak yapmama gibi bir durumla kalacaklarına şahit olacağız. çok sağlıklı yürüyeceğini düşünmüyorum. Ve başından beri bunu söylüyoruz. Hükümet, Apo ile, terörist başı ile muhatap olmuştu, şimdi bütün, biraz önce saydığım kurumları, kişileri de Apo ile, PKK ile muhatap haline getirdi. 63 kişilik grubun içerisinde Apo ile muhatap olmak için can atanlar da var, muhatap alınmasını doğru bulmayanlar da var. Hatta bu sürecin doğru olmadığını düşünenler de var.
Bu şuna benziyor: Meclis'ten Büyükşehir Yasası çıktı. İktidar partisi milletvekillerinin de pek çoğu bu yasayı doğru bulmuyordu bazı gerekçelerle. Ama neticede grup kararı olduğu için evet demek zorunda kaldılar. Ben, bu kurulun oluşturulurken de çok ihtiyatlı, çok seçici olunarak veya bu grupta yer alanların bir kısmının özellikle çok isteyerek bu heyet içerisinde yer aldıklarını düşünmüyorum işin doğrusu. Çünkü birebir tanıdığım, bildiğim, konuştuğum insanlar var. Bu süreçte, PKK'nın muhatap alınmasının, özellikle, bölge insanlarını PKK'nın kucağına iteceği için, bu süreci doğru bulmadıklarını söylemişlerdi. “

SÜREÇ TÜRKİYE'Yİ İKİYE AYIRDI

Şu anda bu sürecin Türkiye'yi tamamen ortadan ikiye ayırdığını ve kamplaştırmaya başladığını öne süren Mustafa Destici, “Ve bu, akil insanlar diye söylenen heyete de baktığınız zaman ki, bunun içerisinde akil olmayan daha buluğa ermemiş insanlar da var. Bu heyetin içine baktığınız zaman, mesela bu sürece karşı duran, veya bu sürecin doğru olmadığını söyleyen hiçbir kesimin temsilcisi yok. Şimdi bu akil insanlar bakın şöyle olacak: BDP heyeti Karadeniz'e gittiği zaman protestolarla karşılaşmıştı. Bu akil heyetteki özellikle bazı insanlar, bu gruptaki insanların bazılarının başkanları, kendi tabanları ile bunu konuşmaya kalktıklarında kendi tabanlarından da protestoyla karşılaşacaklar, aynı tepkileri görecekler." dedi.

BBP olarak bir sene önce teklifleri olduğunu hatırlatan Destici, "Türkiye için, millet için hayırlısı ne ise onu istiyoruz. Eğer gerçekten PKK ve onun siyasi sözcüleri, bu ülkenin bayrağı altında bir ve beraber iradesini gösterir ve gerçekten nedamet getirir, samimi olarak bunu yaparlarsa 2007 yılında Muhsin Başkan'ın da dediği gibi 'Bu Türkiye için bir şanstır.'” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER