ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 09:08

"Başörtülü öğretmene itiraz maalesef doğru"

"Başörtülü öğretmene itiraz maalesef doğru"

Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Danıştay'ın başörtülü öğretmene verdiği izne itiraz ettiğini doğruladı.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 28 Şubat’ta başörtülü olduğu için görevden alınan, ancak Danıştay kararıyla göreve dönme vizesi alan öğretmen için Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay’a itiraz ettiğini doğruladı.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Arınç, bu konunun Milli Eğitim Bakanlığını doğrudan ilgilendirdiğini belirterek şunları söyledi:

“NE YAZIK Kİ DOĞRU”

Geçmişte bir bayan öğretmenle ilgili bir konu, idare mahkemeleri tarafından reddedilmiş, daha sonra Danıştay, bu kararları iptal ederek meslekten çıkarılamayacağı konusunda bir karar vermişti. Bu kararı şüphesiz takdirle karşılamak gerekir ancak gazetenin haberinde bakanlığın bu konuyu temyiz ettiği ve temyiz dilekçesinin de Danıştay'a verildiği ifade ediliyordu. Konu doğrudur. Ne yazık ki doğrudur.

Sayın bakanımızdan habersiz hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu fark edildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesine dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır. 

Yani şöylece özetleyebilirim: Danıştay kararını müteakip Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından 10 Nisan 2013 tarihli ve şu sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle Danıştaya başvurulmuştu. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler, TBMM gündemine gelen yeni yasal düzenlemeler, Bakanlığımızın ihtiyaçları, kurumumuzda yeniden bir değerlendirme yapılma zorunluluğunu gündeme getirmiş.

“O KİŞİ GÖREVDEN ALINDI”

Yapılan bu değerlendirmeler neticesinde 19 Temmuz 2013 tarihli yazımızla karar düzeltme talebimiz geri çekilmiştir ve Bakanlık Hukuk Müşavirliğini yürütmekte olan kişi görevden el çektirilmiştir." Türkiye'yi yakından ilgilendiren iç ve dış olaylarda ilgili bakanlar tarafından da bilgiler sunulduğunu kaydeden Arınç, özellikle Suriye ve Mısır'da yaşanan gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından bilgilendirmek suretiyle görüşüldüğünü belirtti. 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER