ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 12:50

"Başörtülü milletvekili" tartışması


CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AK Partili 3 kadın milletvekilinin TBMM'ye başörtüsüyle geleceklerini açıklamaları konusunda, "Herkes her noktada özgürdür ancak devletin egemenliğini kullananlar özgür olmamalıdır, bunu kullanmaları yanlıştır. İktidara hiçbir fayda getirmez. Bu bir sömürüdür. İnanç sömürüsüdür. Hiç kimseye fayda getirmez" dedi.
Partisinin düzenlediği bir konferansa katılmak için Manisa'nın Turgutlu ilçesine gelen Koç, CHP Turgutlu İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katıldı.
Koç, yürüyüş öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm milli ve dini bayramları kutlamanın önemini bildiklerini ama Cumhuriyet Bayramı'nın diğerlerinden farklı olduğunu kaydetti.
Bugünün egemenliğinin 90 yıl önce millete geçtiği gün olduğuna işaret eden Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Değerlerimizi koruyarak yaşatmak zorundayız. Bu mücadeleyi vererek Cumhuriyeti kuranlar hiçbir zaman etnik kökenlerini, inançları bir ayrışma vesilesi saymadılar. Hepsi el ele verip, gönül gönüle verip bu mücadeleyi vererek Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdular. Bu ulusal bütünlüğümüze de Cumhuriyet ile birlikte 'Türk milleti' dediler. Türk milleti kavramı bugün tartışmalara konu olduğu gibi bir etnik kökeni, bir kavmi, bağlantıyı işaret etmiyor. Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşayan her kökenden, her inançtan, her insanın ortak adı olarak kabul edildi. Türk milleti üzerinden bugün yaratılmaya çalışılan siyasi tartışmaları kabul etmek mümkün değildir.
Türk milleti her kökenden, her inançtan olan herkesin eşit hak ve hukuku paylaşan eşit Cumhuriyet yurttaşlarının yer aldığı bir kavramdır. Bu kavramı farklı boyutlara çekmek isteyenler büyük bir siyasi yanılgı içindeler. Bu bayramı çok boyutlu olarak kutlamamız gerekir. Kıymetini bilmek zorundayız bazı değerlerin. Her ne kadar bazı değerlerimiz eksiltilmeye çalışılsa da, önemsenmemeye çalışılsa da Türk milleti bu bayramda olduğu gibi bütün Cumhuriyet Bayramlarında olduğu gibi en büyük coşkuyla kutlamaya devam edecektir."
- Başörtülü milletvekili tartışması
Koç, gazetecilerin "AK Partili 3 kadın milletvekilinin Meclis'e başörtüsü ile gelmek istemesine" yönelik sorusunu şöyle yanıtladı:
"Devlet kılık kıyafet zaptiyesi değildir. Devlet kimsenin ne giyeceğine, ne içeceğine, kaç çocuk yapacağına karışmaz. Herkes kişisel hak ve özgürlüklerini her alanda olduğu gibi din ve inanç özgürlüğünde de kullanmak hakkına sahiptir. Bunda hiç şüphe yok. Hiç kimsede de bir itiraz yok. Fakat demokratik ve laik bir sistemde devletin egemenliğini kullananlar, kimler bunlar, yasama, yürütme, yargı, eğitim, güvenlik, burada hizmet sunanlar, devlet adına hizmet sunanlar inanç ve etnik köken konusunda kör olmak zorundalar, tarafsız olmak zorundalar. Bunu bir inanç tartışması yaratılması yanlıştır. Demokratik, laik sistemlerin özüdür.
Bu, basit çıkarlar için siyasete malzeme yapılırsa Türkiye demokrasisi ve siyaseti zarar görür. Ancak bu siyasi iktidarın temcit pilavı gibi kullandığı malzemelerden biri. Herkes her noktada özgürdür. Ancak devletin egemenliğini kullananlar özgür olmamalıdır, bunu kullanmaları yanlıştır. İktidara hiçbir fayda getirmez. Bu bir sömürüdür. İnanç sömürüsüdür. Hiç kimseye fayda getirmez."
Haluk Koç'un, Turgutlu programının ardından Manisa, Saruhanlı, Akhisar ve diğer ilçelerde teşkilatlarının hazırladıkları kutlama programlarına katılacağı belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER