ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:46

Başmüzakereci Bağış'tan Bulgaristan yorumu


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''"Bulgar makamlarının Kapıkule'deki yanlış uygulamalarından bir an önce dönmelerini bekliyoruz" dedi.
Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosluğu'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Kapıkule Sınır Kapısı'nda Bulgar makamlarının Türk şoförlere kestikleri ağır cezalarla ilgili soruları yanıtlayan Bağış, "Bulgar makamlarının bu yanlış uygulamadan bir an önce dönmelerini bekliyloruz" dedi.
Türkiye'nin taşımacılık ve ulaşım sektöründe Avrupa'nın en dinamik filosuna ve en tecrübeli elemanlarına sahip olduğunu ifade eden Bağış, şöyle konuştu:
"Rekabet etme adına komşusuna zarar vermek aslında insanın kendi ayağına kurşun sıkmasıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkesi olmadığını iddia edenler öncelikle Kapıkule Sınır Kapısı'na gitsinler. Sınır kapısında iki tarafı da bir değerlendirsinler, kıyaslasınlar. Kimin 30 yıl önde olduğunu görürler ve o zaman da Türkiye'nin Avrupalılığını tartışmaya bile utanırlar."
Bakan Bağış, Yunanistan'ın yeni silah alımlarıyla ilgili bir soru üzerine de, "savunma sanayiindeki yatırımlarının, yeni tank alımlarının ve kalan parasıyla ne yapacağının Yunanistan'ın bileceği iş olduğunu" söyledi.
Türkiye'nin savunma sanayiine yatırım yaparken sadece Yunanistan'ı değil, tüm komşularını değerlendirdiğini belirten Bağış, "Bizim Yunanistan'ın iç işlerine karışmak gibi konumuz olamaz. Ama biz Türkiye olarak savunma sanayiinde yeni yatırımlar yaparken sadece Yunanistan'ı değerlendirmiyoruz. Bütün komşularımızı değerlendiriyoruz. Herhalde Yunanistan da Makedonya'yı hesap ederek bunları alıyordur. Çünkü Türkiye onlar için bir tehdit unsuru olamaz" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER