ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 19:20

Başmüzakereci Bağış Almanya'da


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin Türkiye raporuna ilişkin, " "Türkiye'ye ilerleme raporu üzerinden yeni tuzak kurmak isteyen çevreler oldu" dedi.
Bağış, Almanya ziyaretinin Mannheim ayağında, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Mannheim Şubesi'nin açılışına katıldı, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yavuz Sultan Selim Camisi'nde öğle namazı kıldı, Türklerin yoğun olarak bulunduğu "Türk Sokağı"nı gezdi ve vatandaşlarla sohbet etti.
UETD Mannheim Şubesi'nin açılışının ardından, Bağış, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. AB ilerleme raporu hazırlanırken, gerek Türkiye'nin içinden ve gerek Avrupa'nın farklı yerlerinden Avrupa Komisyonu nezdinde lobi çalışması yapıp, raporda Türkiye'nin ağır bir dille eleştirmesi için çalışanlar olduğunu ifade eden Egemen Bağış, "Türkiye'ye ilerleme raporu üzerinden yeni tuzak kurmak isteyen çevreler oldu" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül günü kamoyuna açıkladığı demokratikleşme paketinin, Türkiye'ye tuzak kurmak isteyenlere şamar gibi indiğini dile getiren Bağış, "Demokrasi paketinin hızla uygulamaya başlanması, AB Komisyonu ve Parlamentosu üzerinde çok pozitif etki yaptı. Türkiye'nin demokrasiye şeffaflığa, zenginleşmeye, kalkınmaya olan kararlığı herkes tarafından görülmüş oldu. Demokratikleşme paketinin içerisindeki her bir madde, Türkiye'yi AB üyeliğine bir adım daha yaklaştırmaktadır" ifadesini kullandı.
UETD nin en önemli misyonunun, kilit noktaya gelecek insanların yetişmesi olduğunu ifade eden Bağış, "Almanya ile ayrıcalıklı bir ilişkimiz ve ortaklığımız var. En çok turist Almanya'dan geliyor, en çok ticareti Almanya ile yapıyoruz." dedi. Çifte vatandaşlığa sıcak baktıklarını vurgulayan Bağış, Almanya'daki sivil toplum örgütlerini problemlerin aşılması için birlik olmaya çağırdı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB ilerleme raporunda gezi olaylarına yer verilmesiyle ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı:
"Toplumsal eylemlerde Alman polisinin nasıl reaksiyon verdiğini görüyorsunuz. Uzun yılllar Amerika'da yaşadım. Birisi kalksın New York Polisine sıkıysa molotof atsın, taş atsın, küfretsin. Bakalım neler oluyor? AB üyesi olan Fransa, Atina ve İspanya'da gördük. Hatalar yapılmışsa devlet gerekli adımları atmıştır. Hukuk devleti olmanın gereği yerine getiriliyor."
Daha sonra Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yavuz Sultan Selim Camisi'nde öğle namazı kılan ve vatandaşlarla bir araya gelen Bağış, "Avrupa Birliği'ne üyeliğimizin önündeki en büyük engel, standart meselesi değil önyargılardır. Önyargılar kalkarsa, problem kalmayacak. Artık avrolarınız ve yatırımlarınız öncelikli değil, bizim önceliğimiz önce birbirinizi sevmeniz ve birlik olmanız" diye konuştu.
AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk de "Çocuklarınızı iyi yetiştirin, okutun, gücünüzü fark edin. Biz, Avrupa'da gurbetçi, göçmen, Almanyalı değiliz. Biz artık Avrupalı Müslüman Türkleriz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER