ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 12:21

Başkan'dan Belediye Meclisi'ne sert tepki

Başkandan Belediye Meclisine sert tepki

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, kenti bir bütün olarak düşünmek gerektiğini ifade etti.


Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, kenti bir bütün olarak düşünmek gerektiğini belirterek, “Büyük Şehir Meclisi halen yüzde 70-80 oranında imar revizyonlarıyla uğraşıyoruz. Bu bir şehircilik cinayetidir” dedi.

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER)’nin Riva Otel’de düzenlediği ‘Kentsel dönüşüm ve özel sektörün bu dönüşümdeki yeri’ konulu toplantıda konuşan Başkan Azim Öztürk, “Bugün en başarılı yerler kentsel dönüşümü başlatan şehirlerdir.” diye konuştu. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Adanalı müteahhitlerin sorunlarını dinleyen Seyhan Belediye Başkanı Öztürk sözlerine, ‘İmar probleminiz halledilmiş bilin’ diye başladı. Başkan Öztürk, “Adana’nın Kuzeyinde yeni bir şehir kuruldu deniliyor. Yok böyle bir şehir. Biz bir taraftan kentsel dönüşümü yapacağız. Diğer taraftan tarihi dokularımıza sahip çıkacağız. Ancak bu şekilde marka şehir olabiliriz. Tarım arazisisin de asla bir karış yer kullanılmamalı. Yüreğir’in bir kısmı tarım arazilerinde kalmış. Sen 30 yıldır buraları imara açıyorsun. Tarım arazisi olup olmadığına bakmıyorsun.” dedi.

ÖZTÜRK: ARSAM YOK

Öztürk, konuşmasında hakkında çıkan iddialara da yer verirken, “ Azim Öztürk arsa toplamış diyorlar. Arsam varsa var derim, yoksa yok derim. Keşke olsaydı. Söylemekten çekinmem. Şehri bir bütün olarak düşünmek lazım. Karar bir kez bütün verilmeli. Bu karadan asla geri adım atılmamalı. Orta yoğunluk olacaksa olsun. Yeter ki; adam gibi şehir olsun. Büyük Şehir Meclisine baktığımızda halen yüzde 70-80 oranında imar revizyonlarıyla uğraşıyoruz. Bu bir şehircilik cinayetidir.” ifadesini kullandı. Başkan Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kentsel dönüşümde iyi yoldayız. İnşaatlarımızı hızla sürüyor. Birinci etabı 2013’te teslim edeceğiz. Daha sonra Barboros ve Bey mahallelerine başlayacağız. Mirzaçelebi, Şehit Duran, Döşeme ve Hurmalı mahallelerinin tamamı kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için talebimizi ilettik. Biz asla TOKİ’ye mahkum değiliz. Bundan sonraki özel sektörle yani sizlerle iş yapabilir birlikte çalışabiliriz. Projelerle kentsel dönüşümde ortak adım atabiliriz.”


Toplantının ev sahipliğini yapan AYAMDER Başkanı Murtaza Kılçık da sektörün belediyeyle ilgili yaşadığı sıkıntıları ve aksaklıkları anlattı. Belediyelerin insanlara konut yapmaları için imar izni verildiğini belirten Murtaza Kılçık, “Ama maalesef bu sorun sadece Adana’da değil tüm Türkiye de var. Bir yerin imara açılacağı duyulduğu an oradan arsa alınıyor yatırım yapılıyor. Daha sonrada değerlendirilmesi yıllarca bekleniyor. Bir yer imara açılıyorsa burada yapılaşmanın önünü kısa sürede açmak lazım. Bunun en güzel örneği organize sanayide görebiliriz. Organize sanayide yatırım yapmak isteyen yatırımcıya ‘Ben sana arsayı bir şartla veriyorum. 2 yıl içinde bu arsayı ruhsata bağlayacaksın’ diyor. Avrupa da ise etap etap açıyor. Ve bu etaplara da süre koyuyor. Verilen süre içinde yapılaşma koşulu istiyor. Ruhsat almazsa ikinci etaba atıyor. Burada yatırım israfı olmuyor. Bunun önü açılmalı.” dedi.

KONUT ÜRETMEKTE ZORLANIYORUZ

Başkan Kılçık, konuşmasını şöyle sürdürdü.“Büyükşehir meclisi ise hem özellikle imar tadilatları gündeme getirilerek işgal ediliyor. Hem de meclis gereksiz yere çalışıyor. Bu işlerin daha kalıcı uzun vadeli planların yapılması kentimize fayda sağlayacaktır. Adana’yı 50 yıl idarece edecek arsa var ama bulamıyorsunuz. Niye bulamıyoruz, ya almış bekliyor yada bir kısmı imara kapalı. Kontu üretmekte zorlanıyoruz. Konut sektörü daralıyor. Arsa fiyatları böyle astronomi fiyatlara çıkınca müteahhitlerimiz konut üretemiyor bu sefer de taleplerde daralma oluyor. Bir an önce bu arsa sorunlar netleşirse, aşılırsa eminim ki, çok daha fazla Adana ekonomisine katkı sağlanacaktır.“

Konuşmaların ardından AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, günün anısına Başkan Azim Öztürk’e ‘Teşekkür’ plaketi takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER