ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 10:53

Başkan Yardımcısı Yalçın tampon bölge açıklaması yaptı

Başkan Yardımcısı Yalçın tampon bölge açıklaması yaptı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın tampon bölge hakkında yazılı bir açıklama yaptı.


MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, hükümetin, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir mülteci akınının doğuracağı muhtemel mahzur ve tehlikelerden kurtulmak için bir tampon bölge oluşturma fikri için zemin yokladığını belirterek, "Bu MHP'nin daha önce önerdiği gibi Suriye hududu ile sınırlı kalmamalı, Irak'a da teşmil edilmelidir" görüşünü aktardı.

Yalçın, yazılı açıklamasında, tampon bölge konusunun, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının korunmasının yanında, uluslararası güçlerin harekete geçirilerek Türkiye'nin sırtındaki ekonomik ve sosyal yükün azaltılması bakımından da önem arz ettiğini vurguladı.

TAMPON BÖLGE İÇİN ZEMİN YOKLUYOR

Tampon bölgenin hem harekat ve manevra kabiliyetini arttıracağını, hem kalıcı sonuç almayı hem de korumasız ve masum yerel unsurlara daha güvenli hizmet götürme imkanı sağlayacağını dile getiren Yalçın, şunları kaydetti:

"Madem Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir mülteci akınının doğuracağı muhtemel mahzur ve tehlikelerden kurtulmak için bir tampon bölge oluşturma fikri için zemin yoklamaktadır, bu MHP'nin daha önce önerdiği gibi Suriye hududu ile sınırlı kalmamalı, Irak'a da teşmil edilmelidir.

Çünkü Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden unsurlar sadece Suriye üzerinden gelmemekte, aynı zamanda Irak'ın kuzeyi de terörist yuvası konumunu muhafaza etmektedir. Diğer taraftan IŞİD'in baskı ve saldırıları yüzünden buradan da Türkiye'ye yönelen bir mülteci akını söz konusudur. Bu itibarla Türkiye'nin iki ayrı ama birbiriyle irtibatlı tampon bölge oluşturması gündeme getirilmelidir. Birinci tampon bölge, Irak'ta Kandil'in güneyinden Silopi'ye kadar uzanan havaliyi içine alan yay üzerinde oluşturulabilir. İkinci tampon bölge ise yine Silopi'den Hatay'a kadar uzanan bir hilal çizilerek kurulabilir. Tampon bölgeler, sınırdan sızmaları önleyeceği gibi Türkiye'den toprak koparmaya odaklanan PKK-PYD'nin bölgede hakimiyet tesisine de son verecektir."

Yalçın, tampon bölgelerin aynı zamanda Musul, Kerkük ve Suriye'deki Türkmen varlığının emniyeti ile haklarının korunması açısından da caydırıcı bir zemin meydana getireceğini bildirdi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER