ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 14:10

"Basın özgürlüğü iç açıcı değil"


TBMM (A.A) - CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Türkiye'de basın özgürlüğünün geldiği noktanın iç açıcı olmadığını söyledi.
    
Türmen, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, basın özgürlüğüyle ilgili bazı temel ilkeler olduğunu, bunların AİHM kararlarından ortaya çıktığını kaydetti.
    
Basının demokrasinin bekçisi olduğunu, halkın haber alma hak ve özgürlüğünü kapsadığını vurgulayan Türmen, ''Özgür basın olmadan demokrasiden söz edilemez. Siyasi iktidarlar incitici, şok edeci haberlere de hoşgörüyle yaklaşmak zorundadır. Basın kamuoyu oluşturur, toplumu ilgilendiren konularda sağlıklı tartışma yapılmasını sağlar. Basın özgürlüğünü sınırlamayan önlemlerin, basın üzerinde caydırıcı etki yaratmaması lazım. Bir şey devlet sırrıysa bir kez yayınlandıktan sonra artık sır olmaktan çıkar. Onun için devlet sırrıyla ilgili yayın yapan, yazı yazan basın mensupları yaptırıma tabi tutulmamalı'' diye konuştu.
    
İmralı'daki görüşmelerin gizli olmadığını, kamuoyunun bilgisi içinde gerçekleştiğini savunan Türmen, tutanakların bir şekilde yayınlanmasının gazetecinin haber verme özgürlüğü, kamuoyunun ise bilgi sahibi olma hakkına girdiğini söyledi. Tutanakların yayınlanmasıyla kamuoyunun ne olup bittiğini öğrendiğini ve özgür tartışma yapma imkanına sahip olduğunu ifade eden Türmen, bu yayının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''böyle gazetecilik batsın'' dediğini, yayını yapan gazete patronunun bundan rahatsız olduğu, gazetede iki gazetecinin işine son vermek istediğini, iki gazetecinin bir süre yazı yazmamasına kararı verildiğini anlattı.
    
Türmen, ''Yaşanan bu olay; basın özgürlüğü bakımından geldiğimiz noktayı gösteriyor. Geldiğimiz nokta, gazetenin görevini yaptığı için Başbakan tarafından eleştiriliyor. Geldiğimiz nokta basın özgürlüğü açısından hiç iç açıcı bir durum değildir. Bütün bunlar basın üzerinde çok büyük caydırıcı etki yaratıyor. Bu, basın özgürlüğüyle bağdaşmıyor. Hükümet'in müdahalesi, yaratılan caydırıcı etki basın özgürlüğüyle bağdaşmayan durum yaratıyor'' dedi.
    
CHP'li Ekşi de basının baskı altında olduğunu savunarak, bunun gazete sahibi ve baskıya yapanlar açısından iyi bir sicil notu olmadığını söyledi. Bireylerin özgür olduğu ortamda demokrasinin güvence altında olduğunu ifade eden Ekşi, ''Yaşadığımız olay, bu çerçevede biter mi emin değilim. Köşesini kaybeden değerli yazarlar ve gazeteciler oldu. Yaprak dökümü bir biri ardına sürüp gidiyor. Bu iş burada bitmez'' görüşünü savundu.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER