ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 22:16

Başbakan'ın 'edebe davet' sözüne sert cevap

Başbakanın edebe davet sözüne sert cevap

Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için söylediği 'Edebe davet ediyorum." sözlerine MHP'den tepki geldi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Edip Semih Yalçın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için söylediği 'Edebe davet ediyorum." sözlerine tepki gösterdi.

MHP’li Yalçın, Başbakan Erdoğan’ın bugün sarf ettiğin sözlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Milletvekili Edip Semih Yalçın, şöyle dedi: "Başbakan Erdoğan, İmralı canisiyle el ele gittiği ayrışma kulvarından federasyon modeline kolayca ulaşacağını, başkanlık koltuğuna da rahatça oturacağını zannediyor. Ancak MHP’nin açık hava toplantılarında meydanları dolduran milyonların tepkisini görünce, pabucun pahalı olduğunu anlamıştır. Sayın Başbakan’ın MHP’ye ve onun liderine ağza alınmayacak sözler sarf etmeye başlaması bundandır. Yakışıksız ifadelerle Sayın Bahçeli’yi hedef alan Başbakan Erdoğan, “MHP liderini edebe davet ediyorum.” demiştir. Oysa Sayın Devlet Bahçeli’yi edebe davet edecek en son insan, ağzı bozuk bir siyasi lider olarak şöhret kazanmış olan Başbakan Erdoğan’dır. Başbakan Erdoğan’ın muhafazakâr çehresinin arkasında, Türk milletinin adabıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir karakter saklıdır. Adaptan söz etmek için Türk milletini sevmek ve kendini o milletten hissetmek lazımdır.“ dedi.

BAŞBAKAN'DAN BAHÇELİ'YE: EDEP ÖĞRENSİN!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Kurulu'nda şöyle konuşmuştu:

"Bahçeli çözümü engellemek için her türlü tahrike başvuruyor. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu sıcak koltuklarında oturacaklar diye kana, gözyaşına göz yumacak değiliz. Siyaset de iktidar da korkaklara göre bir yer değildir. MHP Genel Başkanı'nı edebe davet ediyorum. Milliyetçiyim diyen MHP Genel Başkanı önce gitsin bu milletin edebinden nasiplensin, bu milletin adabını öğrensin. Susuyor olmamız sabrımızdandır. 10 yıldır Çanakkale'ye giderim Bahçeli'yi, Kılıçdaroğlu'nu ve Baykal'ı bir gün Çanakkale'de görmedim. Bütün Türkiye'yi dolaşıyoruz. Bunlar ön kesmek istiyorlar, çözüm süreci istemiyorlar. Her şeyin başı edeptir. Bahçeli gitsin önce milletin adabını öğrensin. Hiç kimse meydanı boş sanmasın. MHP'ye gönül veren kardeşlerim içinde de gerçekleri görenler var."

“TAHAMMÜL SINIRLARINI ZORLAYAN OLİGARŞİ

MHP’li Yalçın, oligarşiden şikâyet eden Erdoğan’ın, şu anda ülkeyi tahammül sınırlarını zorlayan bir oligarşiyle bizzat kendisinin yönettiğini savundu. Yalçın, “Buna rağmen büyük bir pişkinlikle barış güvercini kılığına girmiş, İmralı canavarına da kuzu postu giydirmiştir. Yarı başkanlık modeli hayata geçtiği ve kendisi de başkan seçildiği takdirde, tam bir diktatör kesilecektir. Muhtemelen İmralı canavarını da doğrudan kendisine bağlı genelkurmay başkanı yapacaktır.

AKP iktidarının komisyonlar kurup bölgelere göndererek halkın arasına serptiği fitne tohumları böyle giderse boy verecek, barış ve kardeşlik içinde yaşayan insanları birbirine düşürecektir. AKP bu vebalin altından kalkamaz, bunun hesabını veremez. Devletin kurucusu olan milleti etnik bir topluluk gibi göstererek bir yere varamaz. AKP’nin fitne fücur üreten siyasetinin varacağı yer ayrışmadır, bölünmedir.
Ne yazık ki AKP’nin başı, partimize kara çalarken bile bile günaha girmekte, siyasi çıkarları için isteyerek bu vebali üstlenmektedir. AKP liderini, sözcülerini ve destekçilerini siyasette doğruluğa, insafa davet ediyoruz. AKP’nin yanında saf tutan bütün şer cephesine, MHP’ye saldırarak bir yere varamayacaklarını bir kere daha tekrarlıyoruz.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER