ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:04

"Başbakanımız 30 suikastten kurtuldu"

"Başbakanımız 30 suikastten kurtuldu"

Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan’a 30’a yakın suikast girişiminin olduğunu ve bunların tamamının engellendiğini söyledi.


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 30’a yakın suikast girişiminden kurtulduğunu söyledi.

Antalya Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra AK Parti İl Başkanlığı’na geçen Bakan Bakan Egemen Bağış, Hatay Reyhanlı’da meydana gelen patlamaların milleti tuzağa düşürme girişimi olduğunu söyledi. Ancak oyuna gelinmeyeceğini belirterek, “Bu bize yapılan ilk saldırı, provokasyon, tuzak girişimi değil. 30’a yakın suikast girişimini atlatmış bir genel başkanımız var. Partimizi kapatmaya çalışan zihniyetle, Türkiye’ni kalkınmasını kabullenemeyen zihniyetin organik bağı var. Biz bugüne kadar yılmadık, tehditlere kulak asmadık, bundan sonra da bizi hiçbir şekilde kimse yıldıramaz. Çünkü biz bu yola çıkarken kefenimizle çıktık. Biz bu milletin huzurunun, refahının, muktedir olmasının hayallerini kurarak bu yola çıktık. O hayallerimizden de geri dönmeyeceğiz.” diye konuştu.

Endülüs’ü fetheden kumandan Tarık Bin Ziyad’ın gemilerini yakması gibi kendilerinin de gemileri yaktığını vurgulayan Bağış, “Bu millet ya muktedir olacak ya muktedir olacak.” dedi.

IMF’YE SON BORÇ YARIN

Türkiye’nin ekonomi tarihini yazanların 14 Mayıs 2013’ü altın harflerle yazacaklarını kaydederek, “Yarın, Türkiye IMF’ye olan son taksini ödeyerek borcunu kapatacak. Öyle az buz bir borç değil. 20 küsur milyar dolarlık bir borcu kapatıyoruz. Yüzde 2 ortağı olduğumuz IMF’ye borç verme pazarlığını müzakerelerine başlıyoruz.”

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecinin ne olduğuna ilişkin muhalefet partilerinin ‘yalan yanlış, iftira niteliğinde iddialarla milletin kafasını karıştırmaya çalıştığını’ ileri süren Bağış, süreçle ilgili söyleyeceklerinin herkese anlatılmasını isteyerek, çözüm sürecini bir cümleyle özetledi: “Anayasadaki her vatandaşın eşit olduğu ibarenin uygulamaya geçmesidir.” Bundan başkası olmadığının altını çizen Bağış, milletin geçmişte yaşadığı sıkıntıları sıralayarak, “Bu ülkede mağduriyete uğramamış birey, kesim kalmadı. Çözüm süreci bu ülkedeki herkesin mağduriyetini ortadan kaldıracak.” dedi.

‘ARASAK MUHALEFETTEN İYİSİNİ BULAMAYIZ’

Konuşmasında muhalefete ve özellikle CHP’ye yüklenerek, “Bizim bu çarpık zihniyetli muhalefet, ki arasak daha iyisini de bulamayız onu da size itiraf edeyim” diyen Bağış, “Deniz Baykal’a sahip çıkalım iyisini bulamayız ne yapalım edelim, kalsın CHP’nin başında derdim. Ama sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç beyin tabiriyle ‘Rabbim verdikçe veriyor’, Baykal gitti, daha iyisi geldi. Arasak bulamayız. Somali’ye gidiyorum deyip Kenya’ya gidip gelen, genel müdürlüğünü yaptığı SSK'da kundaktaki torununun işlemlerin yaparken hata yapan, oy kullanmayı beceremeyen, yürüyen merdivenlere ters binen, içinde yaşadığı Kağıthane ilçesinin adını kağıttepe zanneden, hangi birini anlatayım. Bugün nam-ı diğer, çakma Gandi Kemal bey, Reyhanlı’ya şov yapmaya gitmiş. Ben buradan iki çağrıda bulunacağım kendisine. Sayın Kılıçdaroğlu madem Reyhanlı’ya gittin, şu Esed denen katili orada kına da, güvenini, cesaretini toparla Suriye’de yaşanan katliamları kına da, bir parça bu milletin yüreğine su serp be. Bugün kadar yapamadılar biliyorsunuz, çünkü göbekten bağlılar. Gidip Esed’le kol kola girip fotoğraf çektirmeye CHP’li yöneticiler çok hevesli. Bir de diyorlar ki eskiden siz de eskiden gidiyordunuz. Biz gittiğimizde çoluk çocuk öldürmüyordu. Günde 100-150 kişi öldürüyor. Hadi Kemal bey topla cesaretini o Esed denen canavarı bugün kına. Sen kına ki arkandan Putin de, Çin de kınayabilsin. BM Güvenlik Konseyi’nde engel çıkaranlar artık o engelleri kaldırsın. Uluslararası kamuoyu Suriye’deki vahşete son versin.” şeklinde konuştu.

‘HÜSEYİN AYGÜN SAÇMALIYOR’

Kemal Kılıçdaroğlu’na ikinci çağrısının CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili olduğunu ifade eden Egemen Bağış şöyle devam etti: “O şahıs haddini iyice aşarak Alevilik ayrı bir ulustur demiş. Ben Alevi kardeşlerimin ona gerekli cevabı vereceğine inanıyorum da, kendisi de bir Alevi olan sayın Kılıçdaroğlu önce bu milletvekiliyle ilgili ne yapacağını bir ilan etsin. Hak veriyorsa, kendisinin başka bir ulus mensubu olduğuna o da inanıyorsa bunu itiraf etsin, inanmıyorsa bu saçmalayan vekiliyle ilgili hangi adımı atacaklar onu ben çok merak ediyorum. Çünkü bu artık saçmalama değil, bu bir sapkınlık noktasına geldi.”

KAMER GENÇ İÇİN: "AĞIZ İSHALİ OLMUŞ"

Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e karşı sarf ettiği sözlerle gündeme gelen bir başka CHP Milletvekili Kamer Genç’le ilgili de konuştu. Kamer Genç’in sözleri üzerine ‘tuzağa düştüğünü’ iddia ettiği Tokat milletvekilinin ertesi gün özür dileyerek, komisyon başkanlığı görevinden istifa ettiğini hatırlatan Bağış şöyle devam etti: “Adam olmak öyle bir şey. O ağzı bozuk, ağız ishali hastalığına kapılmış şahsiyet hala Meclis’i provoke etmeye devam ediyor: CHP’de de ses yok. Hiçbir yorum dahi yapmadılar. Kadıncağız, sayın Onanç çözüm sürecini destekledi diye, ‘Bu ülkede artık anneler ağlamasın’ dedi diye, ‘Gözyaşının rengi yok’ dedi diye kadını linç ettiler. Ama bu kadar ağır ithamlarla Meclis’in dokusunu bozan o küfürbazı hala koruyan bir CHP var. Boşuna demiyorum bunlar milletin vicdanında yargılanıp, müebbet muhalefete mahkum olmuşlar diye.”
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER