ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:01

''Başbakan'ı kimler tehdit ediyor''


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, anadilde savunmaya imkan getiren tasarıyı eleştirerek, ''Bu kanun, Sevr'in hortlatılmasıdır. Bu kanunun açtığı kapıdan bundan sonra çok daha büyük şeytanlar girecek'' dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Şandır, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ''anadilde savunmaya'' imkan getiren yasa tasarısını değerlendirdi.

     Milletin birliği ve bölünmez bütünlüğüne riskler getirecek bir tasarının Meclis'e dayatıldığını savunan Şandır, ''anadilde savunmanın'' dil üzerinden bir millet yaratma projesinin önemli bir aşaması olduğunu söyledi.
     Şandır, düzenlemeyi ''emperyalist bir proje'' ve ayrı bir devlet kurmanın aşaması olarak niteleyerek, ''Bu kanun tasarısı, BOP'un Türkiye'de uygulanmasıdır'' dedi.
     Savunmanın, en temel ve en kutsal insan hakkı olduğunu, bunu savunduklarını, kendini Türkçe ile savunamayan insanlara yasaların tercümanla savunma imkanı verdiğini anlatan Şandır, yargının dilinin Türkçe olmasının, Anayasa'nın değiştirilemez hükümlerinden olduğunu vurguladı.
     Dil egemenliğin sembolü ise yargı dilinin de Türkçe olmasının zorunlu olduğunu ifade eden Şandır, 'Bu kanun neden getiriliyor- Neyin ihtiyacı-'' diye sordu.
     AİHM'de bugüne kadar tercüman tutulmadığı için Türkiye'nin mahkum edildiği bir davanın bulunmadığını belirten Şandır, şöyle devam etti:
     ''AKP'nin programında böyle bir taahhüt yok ama bu yıl ne olduysa oldu, bir yerlerde hangi mutabakatın gereğiyse, böyle bir kanunu getirip Meclis'e dayattılar. Dil üzerinden egemenlik talebi, Oslo görüşmelerinden sonra İmralı'da başlatılan müzakerelerde varılan bir mutabakat mıdır- Anadilde savunma PKK'nın, KCK'nın talebidir. Anadilde savunma, Türkiye'de Türk milleti dışında bir başka millet yaratmak isteyen küresel projelerin talebidir. Bu kanun buna hizmet ekmek için getirilmiş, bir ihanet yasasıdır. Bu bir eşiktir, bu eşik aşıldığı takdirde Türkiye üniter bir devlet olmak, milli bir devlet olmak niteliğini kaybedecek ve çok milletli, çok dilli çok hukuklu devlet haline gelecektir. Milli mücadele sonrası kurulan ve Lozan Barış anlaşması sonrası 1924 Anayasası ile kuruluş hukuku belirlenmiş olan Türkiye Cumhuriyeti, AKP eliyle yıkılmaktadır. Türkiye'yi sokakta bulmadık.''
    
''Başbakan'ı kimler tehdit ediyor''
    
     ''Hükümet ve Başbakan hangi tehdit altındadır veya kimler tarafından tehdit ediliyor ki PKK'nın çok açık, bu ülkeyi bölmek niyetiyle getirdiği bu talebi kanunlaştırıyor- Başbakan'ın gizli bir ajandası mı var-'' diye soran Şandır, düzenlemenin AK Parti'nin oylarıyla çıkacak gibi gözüktüğünü söyledi.
     Sevr Anlaşması'nı imzalayanın da devlet görevlisi Damat Ferit Paşa olduğunu dile getiren Şandır, ''Tasarıyı hükümet, AKP eliyle kanunlaştırıp hukuklaştırırsanız, bunun adı Sevr'i yeniden hortlatmaktır. Sayın Başbakan, Sevr'i imzalayanların günümüzdeki temsilciliğine mi soyundu- Bu kanun Sevr'in hortlatılmasıdır. Bu kanunun açtığı kapıdan bundan sonra çok daha büyük şeytanlar girecektir. MHP olarak devletin siyasi birliğini en değerli varlık olarak görüyoruz. Et tırnak misali bir olmuş, hısım olmuş, kanı ve teri birbirine karışmış bu ülkenin insanlarını etnik temelde ayrıştırıp, cepheleştirip birbiriyle çatıştıracak bu kanun bir ihanet yasasıdır. Bu ihanetin sahibi da AKP'dir'' diye konuştu.
    
CHP'li Güler'e destek
    
     Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şandır, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in TBMM Genel Kurulu'nda söylediği sözleri desteklediğini kaydederek, ''Birileri Kürtçülük yaparken, birileri bir Kürt milleti yaratmaya çalışırken ırkçılık yapmıyor da kurucu hukuku savunanlar mı ırkçılık yapıyor. Dün Sayın Güler, kurucu hukukun ve kurucu felsefenin gereğini ifade etmiştir. Sayın Güler, akademisyen olarak aydın bir Türk insanı olarak ırkçılık gibi insanlık dışı bir tavrın içinde olduğunu asla düşünemiyorum, kabul etmiyorum'' diye konuştu.
     Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a 7 kez suikast girişimi olduğu ve bunların engellendiğine yönelik haberlere ilişkin de Şandır, bunların Türkiye'ye yakışmadığını söyledi. Siyasi iktidarın kendisini bile koruyamayacak bir acze düştüğünü savunan Şandır, Türkiye'nin kötü yönetildiğini ve bunun sorumlusunun da AK Parti olduğunu iddia etti.
     Şandır basın toplantısını, yakasında ''Türkçe bayraktır' yazılı bir kokartla yaptı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER