ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 16:03

Başbakan'dan Urfalılara önemli mesaj!

Başbakandan Urfalılara önemli mesaj!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 bakanla birlikte Şanlıurfa'ya geldi. Açılış töreninde halka hitap etti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da Abide Kavşağı'nda toplu açılış töreninde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan GAP Havaalanı'nda yoğun bir kalabalık tarafından karşılanarak konvoy eşliğinde şehre geldi. Başbakan, güzergahta sabahın erken saatlerinden itibaren bekleyen çocuklara hediye dağıttı. Şehre yetişene kadar 2-3 farklı yerde duraklayan Başbakan, bekleyen vatandaşları toplu açılış törenine davet etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abide Köprülü Kavşağı ile diğer yatırımların ortak açılışında yaptığı konuşmada, ''Birileri çıkıyor başta anamuhalefet, bizler için diktatör falan saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya'' dedi.

Erdoğan, ''Siyasi hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara, karşılaştığımız tüm engellere rağmen biz hiçbir zaman şiddete başvurmak istemedik, şiddete başvurmadık. Şiddetin yanında olmadık, şiddeti bir metot olarak hiçbir zaman benimsemedik. Biz anayasaya bağlılıktan ayrılmadık. Çünkü biz milletimize inanıyorduk. Çünkü biz Hakk'a inanıyorduk ve hak halkla beraber tecelli etti ve şimdi muhtar bile olamaz dedikleri insan Başbakan oldu'' diye konuştu.

ARAMIZA DUVAR ÇEKELİM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'dan bölge insanı ve BDP'ye açık çağrıda bulundu. Erdoğan, "Artık şiddet sussun, siyaset konuşsun. Artık silahlar sussun, fikirler, düşünceler konuşsun. Artık terör örgütü elini tetikten çeksin, silahları gömsün. Eğer varsa kalbiyle, yüreğiyle, eğer varsa fikriyle konuşsun." dedi.

Şanlıurfa'da 36 tesisin açılışı için katıldığı törende konuşan Erdoğan, terör örgütünün güvenlik güçlerine uyguladığı şiddetin haklı gerekçesinin olmadığını söyledi. Bölge insanı ve BDP'ye açık çağrıda bulunduğunu dile getiren Erdoğan,"Artık şiddet sussun. Artık siyaset konuşsun. artık silahlar sussun, fikirler düşünceler konuşsun. Artık terör örgütü elini tetikten çeksin, silahları gömsün. Eğer varsa, kalbiyle yüreğiyle, eğer varsa fikriyle konuşsun. Bizim askerimize, polisimize, bu bölgenin insanlarına karşı tetik çeken bir örgüt hiçbir hakkın savunucusu olamaz." diye konuştu.

Türk, Kürt, Arap, Zaza, Roman, Boşnak bütün vatandaşlara hizmet götürdüklerini, daha iyisini de götüreceklerini kaydeden Erdoğan, Büyükşehir Yasası'na da değindi. Şanlıurfa'nın da büyükşehir olduğunu hatırlatan Erdoğan, anamuhalefetin yasayla ilgili tepkilerini hatırlattı. Partilerin hepsinin büyükşehir çalışmalarına karşı çıktığının altını çizen Erdoğan, bu işin içinden geldiğini anımsattı. Mülki sınırların şehrin tamamına aynı hizmetin gitmesi için büyükşehir sınırları yapıldığını anlatan bunun ilk uygulamasını İstanbul'da ve Kocaeli'de yaptıklarını, başarılı netice aldıklarını ifade etti. Şimdi 16 tane büyükşehir belediyesine 13 tane de ilave edildiğini belirten Erdoğan, sayının 29'a çıktığını, bunun da Türkiye'nin yüzde 85'ine bu anlayışla hizmet verecekleri anlamına geldiğini ifade etti. Köy ve mezraların eskisi gibi kalmayacağını aktaran Erdoğan, Şanlıurfa'nın da 2014'ten sonra 5 yıl içinde daha başka bir Şanlıurfa olacağının altını çizdi. Hizmet gitmeyen köyler ve ilçelerin daha fazla ayağa kalkacağını savunan Erdoğan, çöplerin nehir kenarlarında depolanmayacağını vurguladı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER