ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 17:16

Başbakan'a Hitler benzetmesi

Başbakana Hitler benzetmesi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 yıllık sürecini Hitler'in uygulamalarına benzetti. Tekin, "Bunun en açık örneği Reyhanlı'dır. Reyhanlı'da mobese sistemleri niçin karartıldı? Tüm istihbarat raporlarına rağmen bu araçlar nasıl gelip patladı?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kağıthane Nurtepe'de CHP mahalle temsilciliğinin açılışına katıldı. Açılışta, Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun da yer aldı. Açılış öncesi CHP'liler halay çekerek eğlendi. Gürsel Tekin de CHP'lilerle birlikte halay çekti.

Törende konuşan Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 yıllık sürecini Hitler’in uygulamalarına benzettti. Tekin, şöyle konuştu: "Biz ilk kez hakareti kendisine alışkanlık haline getirmiş bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Neye hakaret ediyor? Başbakan, her geriye dönüşte Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve Cumhuriyet'in değerlerine hakaret ediyor. Zamanında ülkemizin kurucularından İsmet İnönü’yü Hitler'e benzetmişti. Şimdi size soruyorum; İsmet İnönü’nün tarihinde Hitler’e benzer bir uygulama var mı? Fakat kendisinin 10 yıllık sürecinin tamamında Hitler’e benzer uygulamalar göreceksiniz. En açık örnek Hatay Reyhanlı’dır. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın raporuna rağmen Reyhanlı’da mobese sistemleri niçin karartıldı? Obama’nın masasında konu olan bir meseledir bu anlatacaklarım. Rakka şehrindeki bombalı araçlar, jandarma ve MİT'in tüm istihbaratına rağmen nasıl geldi patladı? Reyhanlı’ya bu araçlar nasıl geldi? Bize cevap veremiyor. Nasıl cevap veriyor. Reyhanlı ile ilgili bilgi vereceğine. Ne Reyhanlı ile ilgili bilgi vermesi. O anlatıyor, 1930’larda 1940’larda ne olmuş? Başına yıkılsın o yıllar senin! Cumhuriyet ile uğraşıyor. Bu Reyhanlı’daki patlamaların sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kemal Kılıçdaroğlu olduğu sürece Recep Tayyip Erdoğan’ın kimyası hep bozuk kalacaktır.”

'TARİHİ YARIMADANIN SİLÜETİNİN BOZULDUĞUNU İLK CHP DUYURDU'

Tarihi yarımadanın siluetinin bozulduğunu ilk defa CHP’nin duyurduğunu söyleyen Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün gazetelerin sayfalarında görmüşsünüzdür. İstanbul tarihi yarımadası ile ilgili siluetin bozulduğunu 2,5 yıl önce Türkiye’ye biz duyurduk. Bunun üzerine duyarlı bir avukat arkadaşımız dava açtı. Dava neticesi dün sonuçlandı. Bugün gazetelerimize baktığımızda o dava ile ilgili AKP ile ilgili bir haber var mı? Değerli arkadaşlar! bir yurtsever hukukçu, bireysel olarak dava açıyor. Diyor ki ‘tarihi yarımadayı bozdunuz’ nihayet Başbakan da 2 ay önce bozulmuş. Başbakan diyor ki;’efendim tarihi yarımada bozuldu. Bunun 3 katını tıraşlayın dedim. Tıraşlamadılar. Küstüm.’ Şimdi ben soruyorum; Kim bu koskoca Başbakan’ı küstürebiliyor? Biliyor musunuz ? Bu muhterem, Sayın Başbakan’ın ev sahibi çıktı."

Gürsel Tekin, AK Parti İstanbul il binasının Alevi tekkesinin üzerine inşaat edildiğini iddia ederek, "AK Parti İstanbul il binasının yapıldığı yer, bir inanç kurumunun, Alevi inanç tekkesinin üstünde yapılmıştır. Sizin vicdanınız yok mu ? İnancınız yok mu ? Böyle bir şeye inanamıyorum.” ifadelerini kullandı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER