ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2013 Çarşamba 01:15

Başbakan'a demediğini bırakmadı!

Başbakana demediğini bırakmadı!

Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan'a ABD deyimiyle seslendi.


MHP Genel Başkanı partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan' a ABD deyimi ile seslenen Bahçeli "Çaydanlık bakmakla kaynamayacayak, odunu kendi kesen iki kere ısınacak, ağacı kesen balta unutmayacak" dedi.

İşte Bahçeli'nin konuşmasının satır başları:

"BAŞBAKAN YALAN SÖYLEMEKTEDİR"

Bugünkü ortamda 6 milyon insanımız işsizdir. Gençlerimiz arasında işsizlik kaygı vericidir. Başbakan Erdoğan "Onlar borçlandı biz ödedik" diyerek utanmadan yalan söylemektedir. "Borç ödedik, kasayı doldurduk" sözleri Başbakan ile özdeşleşmiş hazır kalıp cümlelerdir. Başbakan Erdoğan'ın ekonomi bilgisi evlere şenliktir. Erdoğan bilmelidir ki başkasının atına binenlerin tez zamanda düşmesi mukadderdir. Eline hemen ekonomiye giriş kitabı alarak gizliden gizliye çalışıp, cehaletini gidermelidir.

"ERDOĞAN ERMENİ AÇILIMINI BAŞLATMIŞTIR"

Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta başlattığı ABD ziyareti en çok konuşulan konu olmuştur. Bu ziyaretin Türkiye'nin bunalımlar yaşadığı döneme isabet etmesi işin ilginç bir yanı olmuştur.

Başbakan 6 Nisan 209 tarihinde ABD Başkanı Obama'nın TBMM genel kurulunda AKP'nin alkışları arasında verdiği ev ödevlerini yapmanın huzuru içindedir. Erdoğan Ermeni açılımını başlatmıştır. Heybeliada Ruhban Okulu için sözler vermiş yıkım projesini ortaya koymuştur.

ABD ZİYARETİ

Zannedersiniz ki ABD'ye ikinci Kolomb çıkarma yapmıştır. yandaş basın kerametler ve derin anlamlar yüklemiştir. Afganistan'a ilave asker desteğini yerine getirmiştir, İmralı canisi ile pazarlığa tutuşmuştur. Bunlara karşılık ABD'den Türkiye'nin hiçbir temel sorunu için destek alınamamıştır. Başbakan'ın ABD ziyareti ile ilgili kamuoyunda beklentiler yaratılmıştır. Türk milleti hükümrandır, dik başlıdır, güçlüdür ve eğilip bükülecek kadar pısırık olmamıştır.

ABD ZİYARETİNDE DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Erdoğan One Minute oyunundan yeterince istifade etmiştir. Gül Bahçesi'nden sonra kırmızı salonda pişmaniye ve helva katıklı görüşmelere geçilmiştir. Kırmızı salonda nelerin görüşüldüğü bilinmemektedir. Dışişleri Bakanı ve MİT müsteşarı da katılmıştır.

Dikkat çeken bir detay da CİA başkanının o toplantıya katılmaması ve İsrail'de bulunması dikkat çekmiştir. Türk devlet geleneğine riayet edilmiş midir. Diplomasinin kurallarına uyulmuş mudur? Obama Başbakan'a neyi dikte etmiştir, hangi yeni talimatları sıralamıştır? Bize göre ABD ziyaretinin ana fikri bu kırmızı salonda saklıdır. Burası açıklığa kavuşursa kimin ne niyeti taşıdığı ortaya çıkacaktır.

"4 KONU GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR"

Suriye meselesi

Anlaşıldığı kadarıyla 4 konu vardır. Birincisi Suriye meselesidir. Başbakan Suriye konusunda müdahale istese de Obama "elimizde sihirli değnek yok" demiştir. Cenevre konferansı konusundaki eleştirileri sonuç doğurmamıştır. Başbakan 180 derece çark etmiş ve "Görüşüm değişti ve gelişti" diyerek pişkinlik sergilemiştir.

ABD Başkanı 2. Cenevre Konferansı için Başbakan'a görevler vermiştir. Başbakan da kuzu kuzu kabul etmiş ve Rusya'yı ziyaret edeceğini belirtmiştir. Başbakan Erdoğan Beyaz Saray'ın ikna odalarında yeniden gömlek değişmiştir. Bir insanın fikirlerindeki oynaklık, ideallerindeki yapaklık ya ağır bir baskıdan veya aitsizlikten kaynaklanacaktır. Bunun her ikisi de zaaftır.

Başbakan'ın Suriye tezleri karşılık görmemiş uçuşa yasak bölge talepleri sonuç vermemektedir. Başbakan Erdoğan ne yaptıysa ABD'yi Suriye'ye yönlendirememiştir. ABD başkanı Obama ikimiz de Esad'ın gitmesinde hemfikiriz diyerek yeni bir oyalama taktiğine başvurmuştur.

Muhaliflerin desteklenmesi ve Esad'a yönelik baskıların arttırılması konusunda bunlar basit yaklaşımlar olarak kalmıştır. Biliyoruz ki Esad kendi halkına saldıran bir zalimdir. Biz kınadığımızı tekraren söylemek istiyorum. Bize göre iki taraf da ölüm diline saplanmıştır Yüce dinimiz İslam'ın cinayetlere alet edilmesi vicdansızlıktır. Esad'a karşılık vermek için insan kalbi yemek yamyamlıktır. 

İnsan eti yenmesine sessiz kalınması utanç vericidir. Hangi insan böyle bir vahşiliğe göz yumacaktır. AKP kimleri silahlandırdığının farkında mıdır? Bunlar günahtır. Türkiye'nin tarafısız olması gerekirken ateşe körükle gitmesi aymazlıktır.

Filistin

"Esad'ı bitiren zirve" "Yeni Suriye'de Esad'a yer yok" gibi ifadeler manşetleri süslemiştir. İkinci konu başlığı Filistin'dir. Gazze'ye gitme niyetini duyuran Başbakan bu ziyareti ertelemek zorunda kalmıştır. ABD izin kağıdını Batı Şeria şerhiyle koymuştur. Gazze'ye gitmek Tel Aviv'e yüz sürmek şartıyla gerçekleşecektir. Gazze için İsrail'e söylenmedik söz bırakmayan Başbakan'ın ziyaretini bu ülke üzerinden gerçekleşmesi mağlubiyettir.

Kuzey Irak

Başbakan Erdoğan ve Obama'nın üçüncü konusu Kuzey Irak'tır. Anlaşılan ABD peşmerge ile ilişkiler için talimat vermiştir. Petrol ve doğalgaz için anlaşmalar yapılmıştır. Geçtiğimiz aylarda Enerji Bakanı'nı taşıyan uçağın Erbil'e inememesi bundan kaynaklanmıştır. Barzani'nin Erdoğan'ın biricik dostu olması BOP projesidir.

İhanet süreci

4. ve son olarak da ihanet süreci konuşulmuş, Irak'taki seçimler ele alınmıştır. Erdoğan sözde çözüm sürecinin ABD tarafından takdirle izlendiğini AKP'den başkasının yapamayacağını söylendiğini aktarmıştır. Böylesi bir ihaneti AKP'den başkasının yapması asla mümkün değildir. Erdoğan hediye olarak Öcalan'ın resmi çıkacak kara kaplı kutu ve Kandil'den bir buket çiçek verilmeliydi.

Erdoğan eşine hediye edilen "Bir Diktatörün Psikolojisi" kitabını geceler boyunca hatmelidir. Görüşmeler hangi yaramıza merhem olmuştur.

ERDOĞAN'A ABD DEYİMİ

Başbakan saptırmadan ve istismar etmeden ABD'nin kendisinin hizaya getirdiğini itiraf edebilecek yüreğe sahip midir? ABD Dışişleri Bakanı bir konuda haklı çıkmıştır. Bize ait bir deyimi söylemiştir. Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur. Öyle ki Erdoğan Obama'ya yapışmıştır.

Erdoğana ABD deyimi ile sesleneyim "Çaydanlık bakmakla kaynamayacayak, odunu kendi kesen iki kere ısınacak, ağacı kesen balta unutmayacak" Bu ABD deyimidir.

"BAŞBAKANLIKTAN İSTİFA ETMELİDİR!"

Bombacılar suikast timleri, kanlı eller milletimize saldırı için ortam ararken istihbarat birimlerinin klavuzluk yapması sorumsuzluktur ve suçtur. Erdoğan devletin omurgasını kırmaktan vazgeçmelidir. Başbakan Erdoğan Suriye tuzağına çekildikçe milletimiz ağır bedeller ödemektedir. Bu yüzden hükümet kendine gelmeli ve yanlıştan dönmelidir.

Erdoğan "Bahçeli'ye demek lazım 'Sen güçlüsün Bozkurtlarınla sınırları koru'" demiştir. Sana ve kolkola olduklarına tek başımıza kalsak da yeteriz. Sen sınırda teröristlerinle bekle ben de bozkurtlarımla vatanı koruyacak iradeyi gösteririm. Başbakan bu sözleriyle Türkiye'nin güvenini sağlayamadığını itiraf etmiştir.ve Başbakanlıktan istifa etmelidir.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER