ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 15:02

Başbakan Yardımcısı İşler Bosna Hersek'te

Başbakan Yardımcısı İşler Bosna Hersekte

Emrullah İşler, Bosna Hersek'teki temasları çerçevesinde Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Fraşto ve bakanlarla görüştü.


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Bosna Hersek'teki temasları çerçevesinde Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Fraşto ve bakanlarla görüştü. Fraşto, İşler ve beraberindekilere Gorajde Kantonu hakkında bilgi verdi.

Gorajde Kantonu'nun Bosna Hersek Federasyonu'ndaki 10 kantondan biri olduğunu söyleyen Fraşto, ekonomik açıdan diğer kantonlara göre daha hızlı ilerlediklerini, istihdamı her yıl yüzde 5 artırdıklarını ifade etti.

Basına açık yapılan görüşmede Fraşto, Gorajde'de üretilen ürünlerin büyük çoğunluğunun yurt dışına ihraç edildiğini belirterek şehirdeki gelişimi artırmak için Drina Nehri'nin potansiyelinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı İşler de Gorajde'nin çok güzel bir şehir olduğunu belirterek ''Biz kardeşiz, kardeşler arasında bir hukuk vardır. Biz bunun gereğini yapıyoruz'' dedi.

Gorajde'de yaşayanların savaştan dolayı çok acı çektiğini anımsatan İşler, Türkiye olarak savaşta da Bosna'yı desteklediklerini, savaştan sonra da yaraların sarılmasına yardım ettiklerini ifade etti.

İşler, ''Bu coğrafyanın geleceğinin düşmanlıkta değil, kardeşlikte olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Balkanlar'daki tüm halklara eşit mesafedeyiz. Başta Boşnaklar olmak üzere herkesle iyi ilişkiler kuruyoruz. Hem iyi gününüzde hem acı gününüzde yanınızda olduk, olmaya da devam edeceğiz'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı İşler, Gorajde'de TİKA tarafından yaptırılan Gorajde Kanton Hastanesinin 1. ve 2. katının tadilatı ile 3. ek kat inşaatının açılış törenine katılacak. İşler ayrıca Saraybosna'da Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüşecek.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER