ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 17:47

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Yozgat'ta


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bu ülkede 'eski Türkiye'yi yeniden ihya ederiz' diye pusuda bekleyenler, dua edenler var. Her seçim onların rüyalarını kabusa çevirdi. Çünkü bu millet artık 'eski Türkiye' diyenlere dönüp selam bile vermiyor. Yeniyi istiyor, daha iyiyi, daha doğruyu, daha güzeli istiyor" dedi.
Bozdağ, partisinin Yozgat İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı'nın yardımlaşmanın, dayanışmanın, paylaşmanın, birlikte kucaklaşmanın, yapıldığı en güzel günlerden birisi olduğunu ifade etti.
Bazı insanların kurban etinin bir kısmını komşularına, ihtiyaç sahiplerine verirken, bir kısmını da kendilerinin tükettiğini belirten Bozdağ, Türkiye'nin, kesilen kurban etlerini sadece ülke içinde değil yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine de ulaştırdığını dile getirdi.
Türk Kızılayının yurt içi ve yurt dışında 40 bin civarında kurban kesimi yaptığına dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti:
"Bu kurbanların yaklaşık 13 bini Türkiye içinde, 27 bine yakını da Türkiye dışında kesilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Öte yandan Türkiye Diyanet Vakfı bu sene 88 bin 200 kurban kesti. Bu kurbanlardan 80 bini yurt dışında 125 ülkede kesildi. Türkiye içinde de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 8 bin 200 kurban Diyanet Vakfı tarafından kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Bu fevkalade önemli bir şey. İnsanlarımız kurbanlarını Türkiye dışındaki ihtiyaç sahiplerine gönderiyor. Bu durum ülkemizdeki refah seviyesinin yükselmesinin göstergesi. Bu Türkiye'nin kurban münasebeti ile yardım, şefkat, merhamet elinin 125 ülkeye ulaştığının göstergesidir. Allaha hamdolsun, böylesi güçlü kudretli bir ülkenin vatandaşı olmayı bizlere nasip etti."
- 2014 yerel seçimleri
Türkiye'nin artık seçim iklimine girdiğini belirten Bozdağ, bayramın birinci sohbet konusunun artık seçimler olduğunu ifade etti.
İnsanların "kim belediye başkanı oluyor, kim belediye meclis üyesi oluyor, kim il genel meclis üyesi oluyor, hangi parti kazanıyor, nerede ne oluyor?" gibi soruların cevabını merak ettiğini kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:
"Bütün ziyaretlerimizde, bütün bayramlaşma sohbetlerinde ana gündem bu. Budan sonrada 30 Mart'a kadar bu gündemin değişme ihtimali yok ve her geçen gün bu gündem yoğunlaşarak devem edecektir. Bize düşen, bu gündem içerisinden kendi gündemimizi doğru, planlı ve programlı bir şekilde bayramı da fırsat bilerek insanlarımızla paylaşmaktır. Bunun için de bu kadronun yeniden iktidar olmasına ihtiyaç var. Belediyelerin de yeniden yetkiyi milletten almasına ihtiyaç var. Belediye seçimleri bu yetkiyi milletten alıp almadığımızı göstermek açısından da çok önemli. Sadece Yozgat'ın, Ankara'nın siyaseti açısından değil Türkiye'nin siyaseti açısından da önümüzü gösterecek bir projeksiyon özelliği taşıdığı için de çok önemli. Herkes gözünü kulağını buraya dikmiş. Bu ülkede 'eski Türkiye'yi yeniden ihya ederiz' diye pusuda bekleyenler, dua edenler var. Her seçim onların rüyalarını kabusa çevirdi. Çünkü bu millet artık 'eski Türkiye' diyenlere dönüp selam bile vermiyor. Yeniyi istiyor, daha iyiyi, daha doğruyu, daha güzeli istiyor."
- "Barajı kaldıralım diyoruz', muhalefet 'olmaz' diyor"
Konuşmasında muhalefeti de eleştiren ve samimi olmadıklarını dile getiren Bozdağ, "Barajı kaldıralım diyoruz muhalefet 'olmaz' diyor. Peki barajı düşürelim, daraltılmış bölgeye getirelim diyoruz ona da 'olmaz' diyorlar. O zaman eskisi olsun diyoruz ona da 'olmaz' diyorlar. Peki ne yapacağız biz bu muhalefetle Allah aşkına. Barajı sıfırlayalım 'yok', yüzde 5'e indirelim, daraltalım istiyoruz ona da 'yok'. Önce samimi olmak lazım" diye konuştu.
Muhalefete samimi olmaları çağrısında bulunan Bozdağ, şunları kaydetti:
"Allah için samimi olun. Milletten neden korkuyorsunuz? Milletin seveceği adayları milletin önüne koyacaksanız neden çekiniyorsunuz. Bundan neden korkuyorsunuz? Hem 'milliyetçiyim' diyeceksin, milletten korkacaksın hem 'halkçıyım' diyeceksin halktan korkacaksın. Ondan sonra da kalkıp AK Parti'yi eleştireceksin. Olur mu öyle şey? Biz milletimize güveniyoruz ve milletimize inanıyoruz. Bu millet bugüne kadar hiçbir seçimde yanlış karar vermedi. Bizi seçsin seçmesin ama her seçimde verdiği karar her daim doğru olmuştur."
Türkiye'deki gibi milletten korkan partilerin, siyasetçilerin olduğu yerde demokrasiyi partilerin değil milletin tuttuğunu ifade eden Bozdağ, Türkiye'de güçlü bir demokrasi iradesi varsa, güçlü bir milli irade yapısı varsa bunun ana nedeninin bu milletin kendisi olduğunu söyledi.
Bu iradeye hep birlikte tabi olma çağrısı yaptığını belirten Bozdağ, "Millet ne diyorsa o şekilde yapalım ama yoklar. Ben buradan onları size şikayet ediyorum. Ne istiyorlar bir söylesinler. Dar bölge, kaçıyor daraltılmış bölge, kaçıyor. Sonra demokrat mısınız diye bizi eleştiriyor. Sen demokratsan neden kaçıyorsun işte hodri meydan diyoruz. Sen de de ki 'dar bölgeye ben de varım'. Neden diyemiyorsun, çünkü dar bölge dedikleri zaman onların, millete tepeden bakan kişilerin yüzüne bu milletin bakmayacağını çok iyi biliyorlar. Milletin arasına girmeyen, milletin bir bardak çayını içmeyenlere, milletin yüz vermeyeceğini çok iyi biliyorlar" şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER