ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 20:50

Başbakan Yardımcısı Babacan açıklama yaptı


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması için büyük gayret sarf ettiklerini belirterek, "Türkiye'de maalesef vesayet sistemine alışmış, eski düzenden nemalanmış gruplar var. Artık milletimizin iradesine, tercihlerine güvenmemiz lazım" dedi.

Babacan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında AK Parti Gölbaşı Belediye Başkanı Adayı Fatih Duruay ve partililerle Gölbaşı Öğretmen Evi'nde düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 11 yıl boyunca çok önemli aşamalar kaydettiğine dikkat eden Babacan, siyasi ve ekonomik krizlerin birbirini takip ettiği bir dönemde, 2002 seçimlerinde, halkın kendilerine teslim ettiği emaneti başarıyla taşıdıklarını vurguladı.

Babacan, Türkiye'nin gelecek 7 yıl boyunca dünyanın en hızlı kalkınan ülkelerinden olacağına değinerek, ülkenin sadece Avrupa'nın en hızlı büyüyecek ekonomisi olmayacağını, aynı zamanda yoksullukla mücadelede ve gelir dağılımının düzelmesinde son 11 yıldır ortaya koyduğu başarıyı sürdüreceğini söyledi.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması için büyük bir gayret sarf ettiklerini anlatan Babacan, "Türkiye'de maalesef vesayet sistemine alışmış, eski düzenden nemalanmış gruplar var. Bu vesayet anlayışı demokrasinin üzerinde daima bir gölge. Vesayetin biriyle mücadele ediyoruz, bir başkası karşımıza çıkıyor. Tam onu aştık derken, başka bir vesayetle karşı karşıya kalıyoruz. Artık milletimizin iradesine, tercihlerine güvenmemiz lazım. Halkımız artık her türlü bilgiye kolay bir şekilde ulaşıyor. Doğruyu yanlıştan ayırma konusunda çok sıhhatli bir değerlendirme, sıhhatli bir vicdan muhasebesi yapabiliyor" diye konuştu.

Babacan, son zamanlarda farklı komplolarla karşılaştıklarını belirterek, "Yolsuzlukla mücadele konusunda hiçbir tolerans tanımayacağız ama komplo ile yasa dışı yollarla iftirayla yapılan bir hareketi de halkımız en iyi şekilde değerlendirecek ve her dönemde olduğu gibi cevabını verecektir. Türkiye'nin tarihiyle, kültürüyle, insan kaynağıyla önü açık, yolu açıktır. Biz ecdadımızdan aldığımız bu kültür mirası ve değerlerle yolumuza devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

- "Türkiye'nin tablet bilgisayar üretiminde küresel üretim merkezi olmasını istiyoruz"
Son 11 yılda sadece ekonomide değil sağlık ve eğitim alanlarında da önemli atılımlar gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Babacan, şunları kaydetti:

"Bu dönemde devlet hastanelerinin altyapısı çok iyi bir noktaya ulaştı. Özel hastaneler hızla gelişiyor. Vatandaşlarımız artık ilaçlarını herhangi bir eczaneden temin edebiliyor. Eskiden ilaç ve hastane kuyrukları vardı. Bunların tümü çözüldü. Ankara'ya iki şehir hastanesi kuruyoruz. Her biri 1400 dönümlük arazi üzerine. Biri Etlik, biri Bilkent'te. Dünyanın en ileri teknolojisiyle donatılmış hastaneler. Her biri hastane şehri diyebileceğimiz büyüklükte yatırımlar.
Eğitim konusunda çok sayıda derslik, çok sayıda okul inşa ettik. Teknolojiyi sınıflarımıza sokuyoruz. Önce ücretsiz kitapla başladık. Tam 600 bin akıllı tahta monte edilecek okullara. Bunların yaklaşık 100 bini monte edilmiş durumda. Her bir derslikte bu tahtalar yer alacak. 11 milyon öğrencimize tablet bilgisayar dağıtıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyonu dağıtıldı. Bunların üretimini artık Türkiye'de yaptırmaya başlayacağız. Bundan sonra Türkiye'de üretilmiş tablet bilgisayarların öğrencilerimiz tarafından kullanılmasını arzu ediyoruz. Tablet bilgisayar üretiminde de Türkiye'nin bir küresel üretim merkezi olmasını arzu ediyoruz. Okullarımızı teknolojiyle tanıştırırken, teknolojinin sanayi altyapısını bu şekilde kurmak istiyoruz."

Babacan, merkezi hükümetin, bakanlıkların, büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyesinin dayanışma ve uyum içinde çalışması gerektiğine işaret ederek, "Bu sebeple Gölbaşı'nda AK Parti belediye başkanımızı görmek istiyoruz. Gölbaşı'nın bir metropol ilçe olmaya ihtiyacı var. Belediye başkan adayımıza güvenimiz tamdır. Bu konuda sizlerin de desteğini bekliyorum" dedi.

AK Parti Gölbaşı Belediye Başkanı Adayı Fatih Duruay da, yerel yönetimlerin vatandaşların isteklerinin gerçekleşmesindeki rolüne işaret ederek, "30 Mart'ta Gölbaşı'mızın değişim isteyeceğine inanıyoruz. Gölbaşımızı gerçekten metropol ilçe yapacak projeler hazırladık. Gölbaşı, çok daha güzel, çok daha elit, çok daha insanların kendilerini bulabileceği bir ilçe olacak" ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda, AK Parti Gölbaşı Belediye Başkanı Adayı Duruay, Başbakan Yardımcısı Babacan'a el yapımı Ankara kaması hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER