ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 15:53

Başbakan Erdoğan'dan Mehmet Akif mesajı

Başbakan Erdoğandan Mehmet Akif mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Ersoy’un; şiirleri, mütevazi hayatı ve vatansever kişiliği dolayısıyla milletin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızı kaleme almanın ötesinde, milli mücadelemize de eşsiz katkılar sağlamış, en buhranlı yıllarımızda umut vaadeden hitabeti ve nutuklarıyla birlik ve beraberliğimizi tesis etmiş, aydınlık yarınların müjdecisi olmuştur.” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un, yüreğindeki vatan-millet sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı ile aziz milletin esarete karşı asla boyun eğmeyeceğini en güzel şekilde ifade ettiğini aktaran Başbakan Erdoğan, “Kurtuluş destanımızı, muhteşem mısralarıyla ebedileştirerek dünya tarihine altın harflerle kazımıştır. Akif’in milletimize armağan ettiği İstiklal Marşı, inanıyorum ki ay-yıldızlı hilalin gölgesinde ebediyyen yankılanacak, nesiller boyunca büyük bir coşkuyla okunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Akif’in en önemli eseri olan ve edebiyat tarihinin başyapıtları arasında yer alan 'Safahat' adlı eserinin, günümüzde en çok okunan kitaplar arasında yer alması ve her geçen gün daha büyük bir teveccüh görmesinin; milletin istiklaline, istiklal şairine ve şanlı tarihe karşı gösterilen sevgi ve saygının bir nişanesi olduğunu belirten Erdoğan, “Kıymetli eserleri, fikirleri ve idealleriyle düşünce dünyamızı ve ufkumuzu aydınlatmaya devam eden şair, mütefekkir ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u, aramızdan ayrılışının 76. yıl dönümünde şükran ve rahmetle anıyor, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.” diye ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER